ΗΤΤΑ ΤΟΥ Α.Γ.Ο. ΣΤΟ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ

ΚΑΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ, ΔΙΚΑΙΗ ΗΤΤΑ...

Ύστερα από κακή εμφάνιση, η ομάδα μας, γνώρισε την ήττα με 64-60 απ τον Α.Σ. ΛΕΩΝ, στο Δ.Α.Κ. Μεσολογγίου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και με συνεχόμενα καλάθια, κυρίως απ΄ τα 6,75, του Γρατσινόπουλου έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-14. Την ίδια στιγμή ο Α.Γ.Ο. πελαγοδρομούσε, σε άμυνα και επίθεση και προσπαθούσε με, τραβηγμένες, προσωπικές ενέργειες και μακρινά σουτ να πλησιάσει στο σκορ. Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η εικόνα δεν άλλαξε και η ομάδα του Μεσολογγίου προηγήθηκε με, τη μέγιστη διαφορά, των 19 πόντων, 34-15.

Στο σημείο εκείνο ήρθε η πρώτη αντίδραση απ την ομάδα μας, όπου πλησίασε στο σκορ χάρη σε συνεχόμενες ελεύθερες βολές των Κυριαζή, Μακρή και Φράγκου. Έτσι φτάσαμε στο ημίχρονο με σκορ 39-30. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Γ.Ο. πλησίασε μέχρι τους 4 πόντους αλλά 3 συνεχόμενα κλεψίματα έφεραν πάλι τη διαφορά στους 10 πόντους για να τελειώσει η τρίτη περίοδος με 55-48. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Α.Γ.Ο. προσπάθησε να αντιδράσει και να κάνει την ολική ανατροπή μειώνοντας με τρίποντο του Μακρή 61-60 είκοσι δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Η αστοχία στις βολές (4/14 στα τελευταία 5 λεπτά) καθώς επίσης και οι βιαστικές επιλογές έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στον Α.Σ. ΛΕΩΝ.

Α.Σ. ΛΕΩΝ:  ΜΠΕΛΛΑΣ 4(1), ΚΟΥΦΟΣ 6, ΓΡΑΤΣΙΝΟΠΟΥΛΟΣ 23(5), ΤΕΓΑΣ 6, ΚΟΥΛΑΟΥΖΙΔΗΣ 5, ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ 5, ΣΚΑΦΙΔΑΣ, ΖΑΪΜΗΣ 15(1), ΜΥΛΩΝΑΣ, ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΣ
Α.Γ.Ο. ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ:  ΚΟΥΦΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΠΟΥΜΠΟΥΤΣΑΡΗΣ, ΖΑΡΚΑΔΟΥΛΑΣ, ΚΥΡΙΑΖΗΣ 25(3), ΚΟΡΓΙΑΛΟΣ, ΣΤΑΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΟΛΟΖΑΚΗΣ, ΦΡΑΓΚΟΣ 8, ΠΑΡΡΑΣ, ΓΕΡΟΝΙΚΟΣ 4, ΚΑΣΤΑΝΑΣ 7(1), ΜΑΚΡΗΣ 16 (2)