ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ

Σαν σίφουνας ο Αχιλλέας Γραμματικούς επικράτησε του Αράκυνθου Ματαράγκας στο τοπικό ντέρμπι της Μακρυνείας , με
το επιβλητικό 0-3 , το οποίο διαμορφώθηκε πολύ νωρίς στο α' ημίχρονο . Η φιλοξενούμενη ομάδα νωρίς νωρίς , εκμεταλλεύτηκε τα πολλά
αμυντικά λάθη της ομάδας του Αρακύνθου και μόλις στο 3', μπήκε μπροστά στο σκορ με ωραίο διαγώνιο σούτ του Πέττα , στην αριστερή γωνία του ανήμπορου
να αντιδράσει Καραβασίλη .Δύο λεπτά αργότερα ο Βίβας εκμεταλλευόμενος λάθος αντίδραση του προσωπικού του
αντιπάλου , σουτάρει στην κίνηση ,το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Καραβασίλης στην δεξιά του γωνία ασθενώς με
αποτέλεσμα ο αφύλακτος Πέττας , να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα καθώς και της ομάδας του . Στο 10' βαθιά
μπαλιά του Τσούκαλη Η.στην πλάτη της άμυνας του Αρακύνθου και περίπου στα όρια της μεγάλης περιοχής , ο
Παπαευθυμίου Γ.με ωραίο ψαλίδι , πρόλαβε την έξοδο του Καραβασίλη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας
το 0-3. Από εκεί και έπειτα ο υπνωτισμένος Αράκυνθος άρχισε να ανεβάζει στροφές αλλά χωρίς όμως να μπορέσει να
απειλήσει ιδιαίτερα εκτός από ένα σουτ του Μουτεσίδη , στο 40' , το οποίο πέρασε μόλις άουτ από την εστία του Γεωργίου.
Ο Αχιλλέας έχοντας διασφαλίσει από νωρίς το σκορ θα μπορούσε να ανεβάσει και άλλο τον δείκτη του εαν επιπόλαια
ο Βίβας στο 26', σε τετ-α-τετ με το αντίπαλο τερματοφύλακα ευστοχούσε , προσπάθεια που κατέληξε στα χέρια του
Καραβασίλη καθώς και στο 36' , ύστερα από λάθος απόκρουση με το κεφάλι του αμυντικού Τσοπλάκου , πρό της αριστερής του
γωνίας μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων . Το β' ημίχρονο δεν είχε και τις ιδιαίτερες φάσεις . Ο Αχιλλέας
συνέχισε να αμύνεται για να διατηρήσει το υπέρ του σκορ και με φαρμακερές αντεπιθέσεις προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί
τα κενά που υπήρχαν στην ομάδα του Αρακύνθου , ο οποίος πίεζε για την μείωση του σκορ. Στο 68' αποβλήθηκε με
απευθείας κόκκινη ο Κουνέλης , για αντιαθλητικό χτύπημα στον Ευαγγελόπουλο , φάση που άναψε και τα αίματα , μεταξύ των
παικτών των δύο ομάδων . Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Στυλιαρά βρήκε τον Αχιλλέα νικητή στο πρώτο Μακρυνιώτικο
ντέρμπι. Από τον Αράκυνθο διακρίθηκαν κάπως οι Ευαγγελόπουλος , Μoυτεσίδης και Σιαλευρής , ενώ από τον Αχιλλέα οι Πελεκάνος ,
Τσουκάλης , Παπαευθυμίου και Πέττας . Πολύ καλή η διαιτησία του Στυλιαρά και των βοηθών του Ζυγούρη και Τσίκνα .
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ : ΑΡΑΚΥΝΘΟΣ ΜΑΤΑΡΑΓΚΑΣ :Καραβασίλης , Ευαγγελόπουλος ,Καλύβας (46' Κατσούλας) , Σιβρήκας , Τσοπλάκος , Σαλευρής ,
Κορομπύλης , Μπανάκας Ν.Β , Μπανάκας Ν.Κ. , Μουτεσίδης (75' Μητσόπουλος) , Γιωτόπουλος (60' Καλλιμάνης)
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΥΣ : Γεωργίου , Πελεκάνος , Γιαννακόπυλος, Καλπουζάνης , Τσουκάλης , Χαραλάμπους , Παπαευθυμίου Γ.,
(87' Διαμαντής) , Κουνέλης Α. , Πέττας , Μπανάκας Σπ. (50΄Παπαευθυμίου Θ.) , Βίβας (78'Γεραφέντης) .