Β' Εθνική (Βορράς): Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

.

Καβάλα... στο άλογο συνεχίζουν να βρίσκονται ο Ερμής Λαγκαδά και η Καστοριά, μένοντας μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Βασίλη Αγγέλη, αρχικά, χρειάστηκαν ένα ισορροπημένο δεύτερο ημίχρονο στις δύο πλευρές του παρκέ, ώστε να καταβάλουν τον Αίαντα Ευόσμου με 71-61, καθώς μέχρι το ημίχρονο είχε γίνει «στενός κορσές» του (40-38). Στη συνέχεια, όμως, η διαφορά άνοιγε διαρκώς με αποτέλεσμα στο τέλος να πάρει μορφή θριάμβου για τους γηπεδούχους, οι οποίοι λόγω καλύτερης διαφοράς σε πόντους υπέρ και κατά, είναι πρώτοι για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική.
Το Κλειστό «Δημήτρης Διαμαντίδης», είναι αυτό που «σπρώχνει» προς την επιτυχία την εξαιρετικά ποιοτική ομάδα της Καστοριάς, η οποία προσφέροντας σκορ και θέαμα υπέταξε με 85-71 την Ασπίδα Ξάνθης. Η κατάσταση είχε απλοποιηθεί από το ημίχρονο, με το σκορ να βρίσκεται στο 46-31 υπέρ του συνόλου του Γιώργου Σούλιου, το οποίο συνέχισε για ακόμη 10 λεπτά σε «δαιμονισμένο» ρυθμό, για να «καθαρίσει» το ματς (70-49). Στο φινάλε, η χαλάρωσή τους προσέφερε τη δυνατότητα στους Ακρίτες να μειώσουν την τελική απόσταση.
Τρομερό «διπλό» πέτυχε στην Αγιά το Αγρίνιο, κερδίζοντας με 75-79 τον Ερμή. Οι παίκτες του Χρήστου Μυριούνη, έβλεπαν τους αντιπάλους τους να έχουν μονίμως το προβάδιαμα για 30 λεπτά, με το 62-58 να είναι ενδεικτικό του γεγονότος, ότι οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις στην πίεση των Αιτωλοακαρνανών. Με σπουδαία αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και σκοράροντας 21 πόντους σε αυτό το διάστημα, αυξάνοντας απότομα την παραγωγικότητά τους σε σύγκριση με τα προηγούμενα τρία δεκάλεπτα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν επιτέλους το «κλειδί» που θα τους έδινε την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη, που αποτελεί ένα αποτέλεσμα με «γερή ώθηση» για το ντέρμπι με την Καστοριά την επόμενη Κυριακή.
Στις νίκες επέστρεψε ο Χαρίλαος Τρικούπης, ο οποίος στην πολύ δυνατή έδρα του στο Μεσολόγγι, επικράτησε τουΠολύγυρου με 69-63 και τον ανάγκασε στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα. Παράλληλα, ξεπέρασε με τον καλύτερο τρόπο την βαριά ήττα στο Αγρίνιο. Οι γηπεδούχοι βέβαια, έμοιαζαν να είναι κοντά στο να βρεθούν προ εκπλήξεως, όταν το +11 του ημιχρόνου (38-27) μειώθηκε σε δραστικό βαθμό χάρη στη βελτιωμένη επιθετική απόδοση των παικτών των Πεγιά-Παπαδόπουλου (47-43). Στο τέλος, όμως, διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα.
Σπουδαία ανατροπή πέτυχε και το Ανατόλια, προκειμένου να φτάσει στο 73-68 επί της Γέφυρας και, ως εκ τούτου, την πρώτη φετινή του νίκη. Στο τέλος του ημιχρόνου, το 27-38 έδειχνε να φέρνει ξανά στην «άβυσσο» τους παίκτες του Πέτρου Γκαϊτατζή, αλλά στην τρίτη περίοδο κατάφεραν αρχικά να μειώσουν το χαμένο έδαφος, με την επίθεσή τους να είναι σαφώς βελτιωμένη (50-54). Στο ίδιο «μοτίβο» συνέχισαν και στο τελευταίο δεκάλεπτο, σκοράροντας 23 πόντους και φτάνοντας συνολικά 46 σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος, για να οδηγηθούν σε μία νίκη με μεγάλο ψυχολογικό αντίκτυπο, μιας και την επόμενη εβδομάδα ταξιδεύουν στον Εύοσμο, για ένα πρώτο παιχνίδι «ζωής και θανάτου» με τον Αίαντα.
Χάρη στην εξαιρετική του απόδοση επιτελικά στην παράταση, το Πευκοχώρι κατάφερε να φτάσει στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του με 70-65 επί της ΧΑΝΘ. Οι Θεσσαλονικείς φαινόταν να έχουν «μπλοκάρει» τους αντιπάλους τους και το 51-45 στο 34ο λεπτό τους έδινε ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο, αλλά η Ευρώπη ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και με επιμέρους σκορ 4-10 έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (55-55). Εκεί, σημείωσε 15 πόντους και έφτασε στο «ροζ φύλλο», πετυχαίνοντας συνολικά 25 πόντους σε 11 λεπτά και επί της ουσίας, ήδη τους μισούς απ' όσους είχε σημειώσει στα προηγούμενα 34 λεπτά.
Ο ΑΣ Καρδίτσας μοιάζει να βρίσκει ρυθμό και εκμεταλλευόμενος την έδρα του για δεύτερη συνεχόμενη φορά, επικράτησε με 70-59 του Φιλίππου Βέροιας. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί για 30 λεπτά (54-47), αλλά δε θα άντεχαν, με τους Θεσσαλούς να έχουν μόνιμα τα ηνία και ουσιαστικά να μην ανησυχούν, αξιοποιώντας προς όφελός τους και την αποβολή του Κοθρά, ώστε να φτάσουν άνετα στο φινάλε, σε ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα.
Σε τρομερή εκτός έδρας νίκη προχώρησε το Στρατώνι, κερδίζοντας με 58-51 τον Πιερικό Αρχέλαο στο τελευταίο χρονικά ματς της αγωνιστικής (20:00). Χάρη σε ένα φοβερό αμυντικά τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι περιόρισαν στους τέσσερις πόντους τους αντιπάλους τους σε εκείνο το διάστημα και πήραν «κεφάλι», μπαίνοντας με «αέρα» εννέα πόντων στην τελευταία περίοδο (34-43). Εκεί, η κατάσταση αποδείχθηκε μη αναστρέψιμη, καθώς η ομάδα από την Κατερίνη μπορεί να άρχισε να ξαναβρίσκει ρυθμό, αλλά αυτό δεν αρκούσε.
Διαιτητές: Κοτσίμπος-Κωνσταντινίδου
ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ζωντός): Ιωάννου 4(1),Βουρνάς,Παπαδιονυσίου 16(1),Τοπουζίδης 3(1),Μουράτογλου 16(1),Σταυρόπουλος 8,Παπαρέγκας 8,Γεωργιάδης 4,Μουρίκης 4,Ψάλτου 6.
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Παπαδόπουλος - Πέγιας): Πιπιλιάρης 19(1),Πετρίδης 4,Παπασαραφιανός 6(2),Αράπης 5(1),Βούλγαρης,Νησιώτης 12,Νούκαρης 13(3),Ακριτίδης 2,Μίκιτς 2.

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ - ΑΓΡΙΝΙΟ 75-79
Δεκάλεπτα: 24-17, 46-42, 62-58, 75-79
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Θ.-Παπαγεωργίου
Ερμής Αγίας (Γιασσάρης): Αγαπίου, Βαβάτσικος 24 (1), Τσιαμπαλής, Β. Φαρμάκης, Τριανταφύλλου 20 (4), Νταλός 4, Μηλιώνης, Χαλκιάς 5 (1), Κόμματος 12 (1), Περρωτής 10, Γούλας, Θ. Φαρμάκης
Αγρίνιο (Μυριούνης): Τασόπουλος, Μπερερής 6, Πατσατζόπουλος, Τάσσος 16, Πουρνάρας, Σταμούλης 6 (2), Γκρέκας 10 (1), Μήτσου 11 (1), Γκόβας 17 (2), Μακρής 10, Κουσιάντζας
ΑΝΑΤΟΛΙΑ - ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ 73-68
Δεκάλεπτα: 11-17, 27-38, 50-54, 73-68
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Τσιομπάνος
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούδης, Πρωτούλης 6 (1), Βρεττάς, Σιώπης 14 (1), Γαλανίδης 11 (2), Τριανταφυλλίδης 14 (1), Συμεωνίδης10, Αζίζης, Σταματογιάννης, Τζουβάρας 14 (1), Βεργίνης 4, Γραβάνης.
ΚΣ Γέφυρας (Τουλούμης): Κρομήδας 8, Δανάκης 9, Βάσκος 5, Κολοκοτρώνης 1, Δέτσικας 3, Καζαμίας, Μυλωνίδης 20, Βογιατζής 16 (1), Ιατρίδης, Ταραμάς, Μπίσκας 3 (1), Καρούζος 3.
ΚΑΡΔΙΤΣΑ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 70-59
Δεκάλεπτα: 22-20, 37-35, 54-47, 70-59
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Γαζέτας
Καρδίτσα (Ρουμελιώτης): Σκορδάς 2, Δόγρανλης, Πανταζής, Λάκκας 7, Μαυρογιάννης 6, Παππάς Κ., Πάσσας, Καμαριώτης 10 (2), Παπαδόπουλος 6, Τριχόπουλος 18 (1), Θέος 21, Παππάς Γ.
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας-Μπλατσιώτης): Πάρος 5 (1), Τσούκας 3 (1), Τσιμίδης 2, Βάλλιος, Παπαδόπουλος Ν. 5, Γεωργιάδης 8 (1), Κοθράς 11, Σιόλογκας 11, Θεοδωρίδης 4, Σταυριανίδης 10 (3), Μόρας, Παπαδόπουλος Νίκος του Σάββα.
ΧΑΝΘ-ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ 65-70 (55-55 κ.α.)
Δεκάλεπτα: 15-16, 34-23, 47-42, 55-55, 65-70 (παρ.)
Διαιτητές: Παγώνης-Πιτσίλκας Β.
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου 4, Αμπατζάς 6, Βλάχος 7 (1), Σταματέλος 1, Ελευθεριάδης 2, Ζιάκας 4, Γεωργάκης 5, Λευκαδιτης 32 (1), Μελίδης 4.
Πευκοχώρι (Καραμανλής): Αμπατζίδης, Μητσάκης 16 (3), Λεμονάκης 3, Μουρατίδης 17 (2), Μαυρίδης 13 (1), Γαρέζος 1, Καραϊσκάκης, Κιγμέτογλου 10, Σταύρου 10 (1), Βαϊντερλής.
ΚΑΣΤΟΡΙΑ - ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ 85-71
Διαιτητές: Ξέρας-Καρακώστας (Κηπουρίδης)
Δεκάλεπτα: 22-14, 46-31, 70-49, 85-71
Καστοριά (Σούλιος): Κυριακόπουλος 12(1), Χονδρογιάννης, Ματενίδης 11(2), Απιδόπουλος 10, Ελευθεριάδης 9(1), Μπέγας 3(1), Τερσενίδης 8(2), Τασιούδης 2, Μπένας 16, Αντωνιάδης 2, Τσότσος, Τεπετίδης 12 (2)
Ασπίς Ξάνθης (Ρουμελιώτης): Μασμανίδης 1, Παπαδάκης 9(1), Τρούδος 6, Τσιόγκας 5(1), Στεφανίδης 7(1), Καραμπίνης 4, Τσιαβές 15(2), Κουτσογιάννης 8, Ασημάκης 7, Παπαθανασίου 2, Μανδαλάκης 5(1), Πετς 2
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 71-61
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Πετανίδου (Φωτιάδης)
Δεκάλεπτα: 28-23, 40-38, 57-49, 71-61
Ερμής Λαγκαδά (Αγγέλης): Καϊκλής, Καμπέρης, Μέλιος 1, Ακεψιμαΐδης 13 (3), Μάρουσιτς 16 (1), Νώτης 2, Παρίτσης 13 (1), Πιλκούδης 4, Ράπι, Ελευθεριάδης 8 (2), Μίνου, Καντάρκος 14 (1)
Αίας Ευόσμου (Πεχλιβάνης): Αμούτζιας 8 (2), Τσιμπής 16 (3), Τέντζος, Καδής 2, Δεληγιάννης 10 (2), Τσιακλάγκανος 5 (1), Σπύρας 2, Καραμανώλης 5 (1), Δεμερτζής 5, Σεκαδάκης Γ. 1, Σεκαδάκης Δ. 2, Κόκουρας 5
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΣΤΡΑΤΩΝΙ 51-58
Διαιτητές: Παριανόπουλος-Ζαχαρής
Δεκάλεπτα: 14-12, 30-29, 34-43, 51-58.
Πιερικός Αρχέλοας (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Χατζηλάμπρου, Γκοντόπουλος 10 (1), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 16 (4), Παπαμιχαήλ 4, Χανέλλι, Τοπούζης 5, Κωνσταντινίδης 3, Τσιρογιάννης 11 (1), Τσιλιγκαρίδης 2, Ζιώγας.
Στρατώνι (Χατζούλης): Κελεσίδης 4, Γρηγοριάδης 1, Ζυγούρας, Συμεών. Δελίδης 11 (3), Σουτζόπουλος 5, Σαμαράς 2, Φλιάτης Ι. 6, Θωμαΐδης 4, Φλιάτης Γ. 6 (1), Πολιτόπουλος 4, Δασκαλόπουλος 15.