ΛΥΓΙΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΑΡ. ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ

Δεν κατάφερε να συνεχίσει το θετικό σερί νικών και να διατηρήσει το αήττητο μέσα στο 2016 η ομάδα μας και υπέστη την ήττα χθες το απόγευμα στην Μάνδρα από τον τοπικό Μανδραϊκό με σκορ 74-62.
Το παιχνίδι που παρακολούθησαν λιγοστοί φίλαθλοι των γηπεδούχων και αρκετοί Μεσολογγίτες, ήταν νευρικό και το τελικό του σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα, καθώς στη μεγαλύτερη διάρκειά του η ομάδα μας ήταν μπροστά και είχε τον έλεγχο.
Στο Α΄Δεκάλεπτο η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά προβληματίζοντας τους γηπεδούχους οι οποίοι βρήκαν διέξοδο κυρίως από την γραμμή των 6,75 μ στο πρόσωπο του Καραλή (πέτυχαν τους μισούς τους πόντους με τρίποντα). Με τη λήξη του οι ομάδες ήταν ισόπαλες( σκορ Α΄Δεκαλέπτου 18-18).
Στον ίδιο ρυθμό και το Β΄Δεκάλεπτο με την ομάδα μας να ελέγχει το παιχνίδι και τους γηπεδούχους να κυνηγούν το σκορ. Λίγο πριν από τη λήξη του η ομάδα μας κατάφερε να πάρει την μέγιστη διαφορά της στον αγώνα (30-24 ,2’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου) και είχε την ευκαιρία να τη διευρύνει ακόμη περισσότερο αλλά μια κακή επιλογή στον αιφνιδιασμό επέτρεψε στους γηπεδούχους να αφυπνιστούν και να μειώσουν στο καλάθι (28-30). Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα μας να διατηρεί βραχεία κεφαλή στο σκορ (Σκορ Ημιχρόνου 32-34). Να σημειωθεί ότι 3’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου είχαμε τον τραυματισμό του αρχηγού Κωνσταντίνου Σταυρόπουλου, ο οποίος δεν μπόρεσε να συνεχίσει.
Στο Γ΄ Δεκάλεπτο είχαμε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Με κύριο χαρακτηριστικό τη νευρικότητα καμμιά από τις δυο ομάδες δεν κατάφερνε να πάρει διαφορά και να ξεφύγει. Η λήξη του βρήκε ξανά την ομάδα μας προηγούμενη με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (Σκορ Γ΄Δεκαλέπτου 52-53)

Στο Δ’ Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν γρήγορα το 52-53 σε 59-55 υπέρ τους και κατάφεραν να πάρουν τη μεγαλύτερη (μέχρι εκείνο το σημείο) λίγο αργότερα όταν και προηγήθηκαν με 5 πόντους (62-57). Εκεί ένα τρίποντο του Ζαμπέτη έφερε και πάλι τη διαφορά στο καλάθι (62-60). Ακολούθησαν χαμένες επιθέσεις και από τις δυο ομάδες και το σκορ «κολλημένο» για αρκετή ώρα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με ένα απίστευτο καλάθι του Στέφου (εκτός ισορροπίας από τα 5,5 μ στη λήξη του χρόνου επίθεσης) να πάρουν διαφορά 6 πόντων, 1’47΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα (68-62). Ακολούθησαν χαμένα τρίποντα από Ιωάννου και Γεωργιάδη ενώ στον αντίποδα οι γηπεδούχοι σκόραραν 4/4 βολές με τον MVP του αγώνα Νίκο Κούρτη. Έτσι με τη διαφορά στους 10 πόντους 42’’ πριν τη λήξη του αγώνα το παιχνίδι «κλείδωσε» για τους γηπεδούχους. Το τελικό 74-62 κρίνεται δίκαιο καθώς οι γηπεδούχοι έδειξαν πιο φρέσκοι και αποφασιστικοί στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφήνει όμως μια πικρία στην ομάδα μας που έδειξε καλό αγωνιστικό πρόσωπο και έλεγχε το παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκειά του.

Post Game 16η Αγωνιστικής: Μανδραϊκός-Χ.Τρικούπης

Θα θέλαμε να συγχαρούμε τον Μανδραϊκό για τη νίκη του αυτή και να του ευχηθούμε να ευοδωθεί ο στόχος της ανόδου καθώς διαθέτει ένα εξαιρετικό σύνολο και δεν βρίσκεται τυχαία ση 2η θέση του Βαθμολογικού πίνακα.
Επίσης θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον κόσμο μας που ακολούθησε και στην Μάνδρα στηρίζοντας τις προσπάθειες των αθλητών μας.
Συνεχίζουμε με ψηλά το κεφάλι. Επόμενο παιχνίδι την Κυριακή 14-2-2016 στο Κλειστό Γυμναστήριο της πόλης μας με αντίπαλο τον Γλαύκο Πατρών σε ένα παιχνίδι που η νίκη αποτελεί μονόδρομο.