Ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι που όμως εξελίχθηκε σε …περίπατο για τον Γ.Ο.Μεσολογγίου

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ - Γ.Ο.Μ  0 - 4
Ντέρμπι............μόνο στα χαρτιά........

Όπως δείχνει το τελικό σκορ, ο Γ.Ο.Μ f.c πήρε άνετα το τοπικό ντέρμπι την Κυριακή το πρωί στο Ενωσιακό γήπεδο Μεσολογγίου.Μπαίνοντας δυνατά από την αρχή,κατάφερε να προηγηθεί στο 3',διαχειρίστηκε εύκολα την πρόσκαιρη αντίδραση του Αστέρα,και επικράτησε ολοκληρωτικά στο δεύτερο ημίχρονο,πετυχαίνοντας τρία ακόμη τέρματα,δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του.
Οι κυριότερες φάσεις:
3' (ΓΚΟΛ!!!) Κλέψιμο Ντζελέπη στον χώρο του κέντρου,πάσα Σκαρλάτου αριστερά στον Μακρή κούρσα του τελευταίου και τελείωμα με πλασέ στην απέναντι γωνία.
12' Κόρνερ Μαντέλου κεφαλιά Παπαδόπουλου στην αγκαλιά του Τσακανίκα.
16' Φάουλ έξω από την περιοχή και αριστερά του Μαντέλου, η μπάλα προσκρούει στο τοίχος και κόρνερ.
18' Φάουλ Κωνσταντάρα στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής στα χέρια του τερματοφύλακα.
30' Καλοχτυπημένο φάουλ του Κοντομήτσου στα χέρια του τερματοφύλακα.
38' Μπαλιά του Μακρή απο δεξιά στον κενό χώρο, φεύγει ο Σκαρλάτος μόνος του, υπόδειξη για οφσάιντ.
41' Μονοκόμματο σουτ σου Σωτηρίου απο δεξιά, ψηλά άουτ.
45' Μπαλιά του Κουφού απο δεξιά στον Ζωγράφο υπόδειξη για οφσάιντ
48' Σέντρα Γιερατσιάν στην πλάτη της άμυνας, μονοκόμματο σουτ Μακρή άουτ.
55' Απευθείας κόρνερ Μακρή σωτήρια αποκρούει ο τερματοφύλακας.
60' Κόρνερ Μαντέλου, κεφαλιά εξεπαφής Χολέβα, εκπληκτική απόκρουση Τσακανίκα.
63' (ΓΚΟΛ!!!) Φάουλ Ντζελέπη από αριστερά στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα, ψύχραιμο σουτ του Κουτρούλη και 0-2.
70' Αντεπίθεση με Σκαρλάτο, μπαλιά αριστερά στον Μακρή, κόψιμο στον Φούντα,σουτ με το αριστερό στην κίνηση ελαχιστα άουτ.
72' (ΓΚΟΛ!!!) Επέλαση από δεξιά του 16χρονου Κουφού, αποφεύγοντας δύο αντιπάλους μπαίνει στην περιοχή και σπάει την μπάλα στον αμαρκάριστο Ντζελέπη, σουτ του τελευταίου και 0-3
75' Μπάσιμο από δεξιά του Σωτηρίου και σουτ, απόκρουση του Τσακανίκα
77' (ΓΚΟΛ!!) Μακρινή μπαλιά του Μακρή στον Κουφό μέσα στην περιοχή, άψογο κατέβασμα της μπάλας, εκπληκτική προσποίηση στον αμυντικό ο οποίος τον ανατρέπει.Το πέναλτι αναλαμβάνει ο Κωνσταντάρας και ευστοχεί κάνοντας το τελικό 0-4
85' Καλοχτυπημένο φαουλ του Κοντομήτσου απο δεξιά μπλοκάρει την μπάλα ο τερματοφύλακας

Αστέρας Μεσολογγίου: (Δημήτρης Μαντέλος) Φιλόπουλος, Βασιλόπουλος (75' Δενδρινός), Μιχαλόπουλος (60' Στάθης), Παπάς, Κοκόρης, Χολέβας, Γαντζούδης, Μαντέλος (72' Στεργίου), Σταμάτης Κ., Σωτηρίου, Παπαδόπουλος.

Γ.Ο.Μ f.c: ( Χαιδάκης Σ.) Τσακανίκας Ν Κουτρούλης Σ. Μακρής Σ. Ζωγράφος Γ. (63' Φούντας Κ.) Κωνσταντάρας Δ. Ντζελέπης Γ. Κουφός Ι. (79' Γιαννόπουλος Α.) Γιερατσιάν Χ. Σκαρλάτος Γ. (73' Μπότας Σ.) Πασπαλιάρης Δ. Κοντομήτσος Κ.