Ασταμάτητος ο Χαρίλαος Τρικούπης κέρδισε στην Αθήνα με 70-60 την Ν.Ιωνία..

Εύκολη νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη στην Αθήνα απέναντι στην Ν.Ιωνία και 3/3 μέσα στο 2016.
Η ομάδα του Μεσολογγίου επέβαλλε απο την αρχή τον ρυθμό της και με μεγάλο όπλο την άμυνα προηγήθηκε με 1-20 και με 5-24 στο δεκάλεπτο με καλύτερους τους Βουρνά και Ψάλτου. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Νεα Ιωνία να προσπαθεί αλλά να μην καταφέρνει τίποτα απέναντι στην σκληρή άμυνα του Τρικούπη. Ημίχρονο για την ομάδα του Μεσολογγίου 19-36. Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι έγινε πολύ σκληρό. Οι γηπεδούχοι προσπάθουσαν συνεχώς να απειλήσουν με τρίποντα αλλα δεν τα κατάφεραν ιδιατέρως καλά. Ο Τρικούπης είχε πλουραλισμό στην επίθεση παρότι φορτώθηκαν πολύ παίκτες με φάουλ, και τελικά εφτασε σε μια άνετη επικράτηση με 60-70. Μελανό σημείο μόνο για την ομάδα του Μεσολογγίου ο τραυματισμός του Μουράτογλου στα τέλη της τρίτης περιόδου. Απο τον Τρικούπη 4 παίκτες (Ψάλτου, Βουρνάς, Γεωργιάδης, Ιωάννου) είχαν απο 11 πόντους ενώ 10 είχε ο αρχηγός Ντίνος Σταυρόπουλος. Ντεμπούτο και για τον 14χρονο Παπαζήση. Απο την Νεα Ιωνία ο Αναστασόπουλος σημείωσε 13 όσους και ο Σιληντζήρης.

Δεκάλεπτα:Α:05-24 Β:14-12 Γ:20-18 Δ:21-16

Νεα Ιωνία(Σαμόλης):Καλασούντας,Τόρα 6(2), Σιληντζήρης 13, Θάνος 4, Κεφαλάς 5(1), Μαυρίδης, Θεοδωράκος 4(1), Λίτσιος 8, Δήμας 2, Σταυρόπουλος, Ιγγλέζος 5(1), Αναστασόπουλος 13(2)

Χαρίλαος Τρικούπης(Ζωντός): Ιωάννου 11(1), Βουρνάς 11(1), Ζαμπέτης, Σταμούλης 7(1), Παπαζήσης, Μουράτογλου 9, Σταυρόπουλος 10(1), Δημητρόπουλος, Γεωργιάδης 11(1), Μπαλτάς, Ψάλτου 11