Διαφήμιση του ποδοσφαίρου στο ντέρμπι!

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1
ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ 3
Μπορεί ο Ναυπακτιακός να είχε την υπεροχή , μπορεί να ήταν αυτός που πέτυχε μια νίκη που αν δει κανείς το τελικό σκόρ μπορεί να την χαρακτηρίσει εύκολη. Όμως όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο του Αντιρρίου είδαν ποδόσφαιρο που θα ζήλευαν  μεγαλύτερες κατηγορίες ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες ,σαφώς με τον Ναυπακτιακό πιο έμπειρο και χωρίς απουσίες να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού  αλλά και έναν Ατρόμητο που πάλεψε με απουσίες σημαντικές όπως του Αλεξόπουλου αλλά και του σκόρερ Σκανιά που  αντικαταστάθηκε στο 27′ λόγω τραυματισμού αφήνοντας ουσιαστικά την ομάδα του χωρίς επιθετικό.

Το πρόσωπο του ντέρμπι ο «μεγάλος»  μικρός Μάριος Βρουσάι που έβαλε την σφραγίδα του σε ακόμη ένα ντέρμπι σκοράροντας δύο φορές σε καθοριστικά σημεία του αγώνα οδηγώντας τον Ναυπακτιακό στη νίκη και την κατάκτηση του άτυπου τίτλου του πρωταθλητή χειμώνα αφού εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ισοπαλία του Ομήρου  με την Φλόγα.
Στο αγωνιστικό κομμάτι το ντέρμπι ξεκίνησε με γκολ στο 2′ με τον Μάριο Βρουσάι να αιφνιδιάζει τον Καραδήμα  με απευθείας συρτή εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση. Στο γκολ του Βρουσάι απάντησε στο 7′ ο Σκανιάς με κοντινό πλασέ αφού εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ωραία σέντρα του Βαρελά, στη φάση αυτή ο Κώστας Σκανιάς  με την δύναμη που μπήκε στη φάση συγκρούστηκε με το δοκάρι και μερικά λεπτά αργότερα αντικαταστάθηκε. Στο 18′ πάλι ο Βρουσάι θα δώσει εκ νέου το προβάδισμα με κεφαλιά ύστερα από ωραία σέντρα του Ανδριτσόπουλου.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ατρόμητος θα φτάσει κοντά στην ισοφάριση όμως ο Ανδριτσόπουλος θα παρέμβει και κόψει τελευταία στιγμή σουτ του Γεράνιου σε κόρνερ. Στο 64′ όμως το παιχνίδι θα «κλειδώσει» υπέρ του Ναυπακτιακού Αστέρα με τον Κ. Ψυχογιό να στέλνει τη μπάλα με κεφαλιά για τρίτη φορά στα δίκτυα του Καραδήμα ύστερα από ατομική προσπάθεια και ωραία σέντρα του Καζανά.
Για τον Ναυπακτιακό διακρίθηκαν οι Μ. Βρουσάι, Θωμόπουλος, Δημόπουλος, Θεοχάρης  για τον Ατρόμητο Μπίμπας, Παπαποστόλου, Γεράνιος, Σκανιάς αν και αγωνίστηκε λίγο.

Το φίλμ του αγώνα
2′ Γκοοολ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του ΒΡουσάι αιφνιδιάζει το Καραδήμα  και στέλνει τη μπάλα συρτά στη δεξιά του γωνία
7′ Γκοοολ Ύστερα από μπαλιά ακριβείας του Παπαποστόλου και παράλληλη σέντρα του Βαρελά ο Σκανιάς προωθεί τη μπάλα στα δίκτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1
18’Γκοοολ Ο Μάριος Βρουσάι δίνει εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ στο Ναυπακτιακό με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Ανδριτσόπουλου.
46’Ο Ανδριτσόπουλος αποκρούει σε κόρνερ κοντινό σουτ του Γεράνιου
47′ Σουτ του Ψυχογιού η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ.
48′ Ο Ανδρεόπουλος διώχνει με γροθιές δυνατό σουτ του Δημητρόπουλου
49′ Δυνατό σουτ του Ανδριτσόπουλου  καταλήγει στη συμβολή των δοκών ενώ στη συνέχεια της φάσης οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε πτώση του Μάριου Βρουσάι στη περιοχή.
60′ Ύστερα από σέντρα του παπαποστόλου ο Θωμόπουλος την τελευταία στιγμή παραχωρεί κόρνερ προ του Γεράνιου
62′ Από σέντρα του Βρουσάι και σούτ του Κ.Ψυχογιού ο Καραδήμας αποκρούει και διατηρεί το 1-3.
64′ Γκοοολ Ύστερα από ατομική ενέργεια και σέντρα του Καζανά από δεξιά ο Ψυχογιός με κεφαλιά ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 1-3.
70’Ο Καραδήμας πέφτει με αυτοθυσία στα πόδια του Ψυχογιού και αποκρούει.
74′ Σουτ του Παπαποστόλου δεν αιφνιδιάζει τον Ανδρεόπουλου που διώχνει με γροθιές.
85′ Σουτ του Μαρ. Βρουσάι καταλήγει άουτ
86′ Σουτ του Βαρελά αποκρούει ο Ανδρεόπουλος
87′ Ο Ανδρεόπουλος στη κλειστή του γωνία αποκρούει σουτ του Δημητρόπουλου
89′ Το πλασέ του Θωμόπουλου απομακρύνετε πάνω στη γραμμή από το Καρακώστα.
Ατρόμητος: Καραδήμας, Παπαποστόλου, Αποστολόπουλος, Καρακώστας, Δημητρόπουλος, Βαρελάς, Πετσίνης(78′ Αναγνωστόπουλος), Σκανιάς (Λ.Τ. 27′ Γεράνιος),Ζαχαρόπουλος(78′ Πλυταριάς), Κάκκος.

Ναυπακτιακός: Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Θωμόπουλος, Δημόπουλος, Θεοχάρης, Ζαχαρόπουλος, Ανδριτσόπουλος(Λ.Τ.65′ Καραγιάννης), Θανασιός, Ψυχογιός Κ.(72′ Καλαβρουζιώτης), Βρουσάι, Αδραχτάς(30′ λ.τ. Βρουσάι Μιχ.)