Δημήτρης Μάνθος [Γατσέλος]...Γεννήθηκε σε λάθος τόπο και σε λάθος χώρα..........

Γεννήθηκε στις 27 Μαρτίου 1963 στο χωριό μας και το πρώτο του δελτίο το έβγαλε στην Καλυδώνα το 1980 με πρόεδρο τον Γεώργιο Πολονύφη και προπονητή τον Τάκη Ματζουράτο.
                          xiros14 1leyteris9 1leyteris13
Αγωνίστηκε για (3) χρόνια και μεταγράφηκε το (1983-1985) στην Α.Ε. Μεσολογγίου που αγωνίζονταν στην Εθνική Ερασιτεχνική Κατηγορία (σημερινή Δ΄Εθνική).

ΤΟ 1986 επιστρέφει στο χωριό μας και στον Εύηνο Ευηνοχωρίου όπου αγωνίζεται έως την περίοδο (1992-1993) όπου τελειώνει την καριέρα του λόγω αρκετών υποχρεώσεων και πολλών τραυματισμών.
 1zarkadas 1man8os4 zarkadas6 zarkadas14
Αγωνίστηκε σε 280 μάτς περίπου και σημείωσε 213 γκόλ (Καλυδώνα συμ. 70 – γκόλ 83, Α.Ε.Μ συμ. 46 – γκόλ 38, Εύηνος συμ. 165 – γκόλ 92) και έχει κατακτήσει (2) πρωταθλήματα με την Καλυδώνα και (1) με την Α.Ε. Μεσολογγίου. Επίσης για αρκετά χρόνια ήταν βασικό στέλεχος στην μικτή Αιτωλοακαρνανίας.
Είχε εξαιρετική ποδοσφαιρική αντίληψη και εξυπνάδα κινούμενος στην μεγάλη περιοχή των αντιπάλων και εκμεταλλεύονταν την παραμικρή ευκαιρία για να σκοράρει και όπως μας λέει ο ίδιος έχει σκοράρει με όλους τους τρόπους.
                          1man8osd 1man8osd1 1man8osd2
Καλύτερες στιγμές στην καριέρα του τα (6) γκόλ!!!! που σημείωσε στον αγώνα Καλυδώνα – Χρυσοβέργι (9-1) την περίοδο (1981-1982) και τον αγώνα μπαράζ για την άνοδο στην Α΄ κατηγορία Καλυδώνα – Λουτρό (2-1) όπου σημείωσε και τα δυο τέρματα.
Είναι παντρεμένος με την Στέλλα Πατσούρα και έχει δυο παιδιά, τον Γιώργο που είναι φοιτητής στα Ιωάννινα (χημικός) και την Ειρήνη-Κωνσταντίνα  [σπουδάζει στην Θεσσαλονίκη]

Του ευχόμαστε υγεία και τον ευχαριστούμε για την προσφορά και την συνεργασία που είχαμε…