Ήττα για τον ΑΟ Γιάννινα, 8-1 από Μπαρτσελόνα

Η ποδοσφαιρική Ακαδημία του ΑΟ Γιάννινα βρέθηκε στη Βαρκελώνη όπου γνώρισε την ήττα με 8-1 από την αντίστοιχη ομάδα της Μπαρτσελόνα.

Το όνειρό τους έζησαν οι 11χρονοι και 12χρονοι ποδοσφαιριστές του ΑΟ Γιάννινα που βρέθηκαν στο προπονητικό κέντρο «Massia» για να αντιμετωπίσουν την ομάδα της Μπαρτσελόνα μετά από πρόσκληση των Καταλανών.

Η ήττα με 8-1 δεν έχει καμία απολύτως σημασία, καθώς οι νεαροί ποδοσφαιριστές έζησαν πρωτόγνωρες στιγμές και έδειξαν πως το μέλλον τους ανήκει. Όπως είναι λογικό μία ομάδα όπως η Μπαρτσελόνα είναι αρκετά επίπεδα παραπάνω, ωστόσο οι νεαροί της ομάδας των Ιωαννίνων προηγήθηκαν με 1-0 με τέρμα του Γαϊτανίδη στο πέμπτο λεπτό.

Κάπου εκεί όμως, ήρθε και το ξέσπασμα των «μπλαουγκράνα» που έφτασαν σε πέντε γκολ μέχρι το πρώτο ημίχρονο με τους Φατί (13’), Αλτιμίρα (15’, 18’), Κούπο (20’) και  Λόπεζ (35’).

Στην επανάληψη σημειώθηκαν ακόμα τρία τέρματα από τους γηπεδούχους με τους Ποβέντα (43’), Φατί (51’) και Λόπεζ (66’).

Α.Ο. ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Λ. Παπαδόπουλος, Λ. Δαβής, Δ. Ελευθερίου, Θ. Τζανίδης, Γ. Παπαρούνας, Γ. Βρακάς, Κ. Παπαδόπουλος, Α. Μπελά, Α. Γαϊτανίδης, Γ. Γώγος, Α. Ζιάι,
Έπαιξαν και οι: Β. Καραμποΐκης, Ι. Μιλάι, Α. Μπαμπούλιας, Κ. Τσόλης, Κ. Γιωτάκης, Ν. Ρίζος, Α. Παππάς, Γ. Βουκουβάλας.