Η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΓΙΓΑΝΤΟΜΑΧΙΑ ΓΚΑΛΗ - ΓΙΑΝΝΑΚΗ

Σαν σήμερα, 24 Ιανουαρίου 1981, ο Ιωνικός Νικαίας υποδέχεται τον Άρη σε αγώνα πρωταθλήματος, στο ιστορικό Κλειστό του "Πλάτωνα" στη Νίκαια.
Στο γήπεδο επικρατεί το αδιαχώρητο, καθώς 1500 με 2000 φίλαθλοι έχουν στοιβαχτεί από νωρίς για να θαυμάσουν τον φοβερό Νίκο Γκάλη και τον δικό τους ήρωα, τον Παναγιώτη Γιαννάκη. Δεκάδες οι όρθιοι, πολλοί σκαρφαλώνουν να δουν κάτι από τα παράθυρα του γηπέδου, ενώ περίπου οι διπλάσιοι έχουν μείνει έξω από το γήπεδο. Όσοι στάθηκαν τυχεροί θα απολαύσουν τελικά μία ιστορική τιτανομαχία μεταξύ των δύο ιερών τεράτων του ελληνικού μπάσκετ, που εκείνο το απόγευμα τέθηκαν αντιμέτωποι για πρώτη φορά και έδωσαν μία καταπληκτική παράσταση που έμεινε στην ιστορία. Διεξάγεται ένας φοβερός αγώνας που οδηγείται στη παράταση ( 101-101 ) με τον Άρη να επικρατεί τελικά με 113 - 114. Οι δύο μεγάλοι άσοι θαυματουργούν, παρ' όλο που οι αντίπαλες άμυνες είναι προσαρμοσμένες πάνω τους. Ο "Γκάνγκστερ" σημειώνει 62 πόντους ( 37 στο α΄ημίχρονο, 23 στο β΄ και 2 στη παράταση ), με 23/35 σουτ και 16/18 βολές, με τα περισσότερα σουτ υπό ασφυκτική πίεση, καθώς ο Αναστασάτος είχε ρίξει πάνω του μία ολόκληρη πεντάδα παικτών, αλλά μάταια. Ο "Δράκος" σημειώνει 73 πόντους ( 35 στο α΄ ημίχρονο, 29 στο β΄ και 9 στη παράταση ) με 29/40 σουτ και 15/16 βολές. Ο Βαμβακούδης του Άρη, στον οποίο ο Ίβκοβιτς είχε αναθέσει την επιτήρηση του Γιαννάκη, αποχώρησε με πέντε φάουλ και .....ζαλισμένος, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Στην εξέδρα τα επιφωνήματα είναι απολαυστικά, με τους θεατές να μένουν με τα μάτια καρφωμένα πάνω στους δύο μεγάλους άσους. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης ο Γιαννάκης χρεώνεται με το πέμπτο φάουλ και αποχωρεί από το γήπεδο μέσα σε μία τρίλεπτη θύελλα χειροκροτημάτων. Ο αγώνας τελειώνει με τον Άρη να δραπετεύει διά πυρός και σιδήρου, με την ιστορία να έχει καταγράψει ίσως την μεγαλύτερη μονομαχία του ελληνικού μπάσκετ.