Μεγάλη νίκη του ΑΙΟΛΟΥ ΑΣΤΑΚΟΥ επί του ΗΡΑΚΛΗ με 70-62!

Α2: Ο Αίολος των θαυμάτων....

Ο Αίολος Αστακού πέτυχε την μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του...μέχρι την επόμενη. Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού διανυει περίοδο φόρμας με εξαιρετικό μπάσκετ που συνοδεύεται με νίκες.
    Σήμερα στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο του Αστακού επικράτησε της ομάδας του Ηρακλή (2η στην βαθμολογία) με 70-62.

Ο Ηρακλής είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οταν και προηγήθηκε με 19-24. Στο δευτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και καλάθια των Κακλαμάνου και Παπαδιονυσίου κατάφεραν να ισοφαρίσουν 34-34 στο ημίχρονο......

Το δεύτερο μέρος ανήκει αποκλειστικά στον Αίολο που με σούπερ άμυνα και ψύχραιμες επιλογές στην επίθεση πήρε μια διαφορά έξι πόντων την οποία μεγάλωσε στο τέλος για το τελικό 70-62.
    Απο την ομάδα του Αστακού ο Κακλαμάνος σημείωσε 16 πόντους ενώ σημαντική ήταν και η προσφορά του Κιτσούλη με 12 και του Παπαδιονυσίου με 10 χωρίς όμως πραγματικά να υπάρξει κάποιος που να υστέρησε.
   Απο τον Ηρακλή που γνώρισε την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα ο Γκαγκαλούδης σημείωσε 20 πόντους και οι Τότσιος και Ρουτκάουσκας απο 10.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Θεονάς, Κάρδαρης

Δεκάλεπτα: 19-24, 34-34, 51-45, 70-62.
 ΑΙΟΛΟΣ (Κουταλιανός): Μπρόζος 7 (1), Θεοδωράκος 2, Κουμπούρας 8, Παπαδιονυσίου 10, Κατσαρές 2, Κακλαμάνος 16 (4), Κιτσούλης 12, Χαρισμίδης 4, Λυμπάρης 9, Γκιζόγιαννης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 9 (1), Γιαννακίδης 3 (1), Τότσιος 10 (1), Ονάσογλου, Δέσπος, Χρυσόπουλος, Γκαγκαλούδης 20 (4), Ρουτκάουσκας 10, Χείλαρης 8 (1), Καλαϊτζίδης 2.