Πρόκριση - θρίλερ για τον Ομηρο στα πέναλτι |

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ
1-1 (πεν.4-5)
  Δεν κατάφερε παρά την ηρωική της προσπάθεια να προκριθεί στην επόμενη φάση του κυπέλλου η Ακαδημία Ναυπάκτου, αν και πάλεψε για 120′ λεπτά έχοντας παίκτη λιγότερο από το 30΄και πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Ασημάκη με αντίπαλο μια από τις πιο ισχυρές ομάδες της Α ΕΠΣΑ τον  Όμηρο Νεοχωρίου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 30’ με αμφισβητούμενο πέναλτι, το οποίο συνοδεύτηκε και από την πολύ αυστηρή αποβολή του νεαρού τερματοφύλακα της Ακαδημίας Σιδέρη. Στην επανάληψη η μαχητική ομάδα του Γ. Βελή έφτασε στην ισοφάριση με γκολ του Ράικου στο 47’. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση εκεί όπου ο Όμηρος  κέρδισε και δεύτερο πέναλτι το οποίο όμως δεν αξιοποίησε με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να οδηγηθεί στα πέναλτι.  Τελικά η τύχη όμως δεν επιβράβευσε την εξαιρετική προσπάθεια  και αγωνιστικότητα των παικτών της Ακαδημίας Ναυπάκτου αφού ένα  χαμένο πέναλτι –το μοναδικό- του Λαουρδέκη ήταν αρκετό για να δώσει  στον Όμηρο την πρόκριση με σκορ  5-4.
Ακαδημία Ναυπάκτου: Σιδέρης,Τσουκαλάς, Τεπέλε(53’Πελέκης),Χαντζηανδρέου,Θανασιός,Αμντέλ Ιωσήφ(80’Κονίδας),Ράικος,Λαουρδέκης,Βάζος,Κατσίκας(30’Χασαπογιάννης λόγω κόκκινης κάρτας στον Σιδέρη.),Σκανιάς.

Όμηρος Νεοχωρίου:Καρατζογιάννης, Κοσόβας(95’Ζαπάτης),Μάτσιγκας,Αλεξόπουλος,Γατσώρης(30’Μαχμούτ),Τσιφοπανόπουλος,Τσάμης,Παπαδάκης,Φιλόπουλος(65’Καταπόδης),Σεραφίγκος,Ευθυμίου.