Έβγαλε το... εξάσφαιρο η Αναγέννηση...

.
Νίκησε εύκολα τον ΑΟ Παπαδατών και σκαρφάλωσε στην 3η θέση η Αναγέννηση

Αναγέννηση Μεσολογγίου - ΑΟ Παπαδατών 6-1

Συνεχίζει την ανοδική της πορεία η ομάδα της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ  κερδίζοντας και τον ΑΟ ΠΑΠΑΔΑΤΩΝ το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο Θ. Πασιόπουλος με το επιβλητικό 6-1.

Νωθρά μπήκαν οι δύο  ομάδες στα πρώτα 30 λεπτά του ημιχρόνου. Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ με πολλές αλλαγές στην 11άδα προσπαθούσε να δημιουργήσει και οι ΠΑΠΑΔΑΤΕΣ από την άλλη με αμυντικούς προσανατολισμούς έψαχνε την ευκαιρία με κάποια αντεπίθεση να σημειώσει γκολ.

Στο 30’ του αγώνα ο βετεράνος Κατσαβός άνοιξε το σκορ εκμεταλλευόμενος λάθος διώξιμο, από κει και πέρα όλα ήταν εύκολα, καθώς το γκολ του έλυσε τα πόδια σημειώνοντας άλλα δύο τέρματα πάλι με τον Κατσαβό και τον Στάθη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ μείωσε την απόδοσή της και δίνοντας χώρο στον αντίπαλο πιο πολύ. Οι ΠΑΠΑΔΑΤΕΣ στο 77’ θα μειώσουν σε 3-1 μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι. Αυτό ξύπνησε τους παίχτες της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ και μέσα σε 10 λεπτά θα πετύχουν 3 τέρματα με Κατσαβό να κάνει χατ-τρικ Ρουμελιώτη, Καλύβα.

Το φιλμ του αγώνα:

Στο 8’ φάουλ Θεοδωρόπουλου Χ. ο Μωραΐτης απομακρύνει τον κίνδυνο

Στο 14΄σέντρα Καλύβα από αριστερά, κεφαλιά Στάθη πέφτει στην αριστερή του γωνία ο Νάκος και διώχνει σε κόρνερ

Στο 18’ χλιαρό σουτ Καλύβα πέφτει ο Νάκος και μπλοκάρει

Στο 20’ ωραία προσπάθεια Καλύβα από δεξιά η σέντρα που κάνει την τελευταία στιγμή ο Νάκος διώχνει με τα ακροδάχτυλά του

Στο 27’ μακρινό γέμισμα του Μπερερή ο Θεοδωρόπουλος Α. πιάνει την κεφαλιά και ο Κοκόρης που ήταν λίγο έξω από την εστία διώχνει την τελευταία στιγμή σε πλάγιο

Στο 30’ ΓΚΟΛ. ο Αλπέντζος εκτελεί το ελεύθερο άουτ, η μπάλα δεν απομακρύνεται σωστά και ο Στάθης με κεφαλιά τροφοδοτεί τον Κατσαβό και αφού απέφυγε δύο αμυντικούς δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Νάκο 1-0.

Στο 36’ σέντρα Καλύβα ο Φλωρόπουλος διώχνει αλλά η μπάλα στρώνεται στον Στάθη που σουτάρει αλλά ο Νάκος του λέει όχι.

Στο 40’ η μπάλα από φάουλ παίζεται γρήγορα ο Μπαλαμπάνης δίνει στον Μαντέλο ο οποίος βγάζει σέντρα στον δεύτερο ο Κατσαβός με το κεφάλι πασάρει στον Στάθη που από καλή θέση αστοχεί.

Στο 44’ ΓΚΟΛ. Ωραίος συνδυασμός Ρήγα –Καλύβα με μία στον Κατσαβό που απέναντι στον Νάκο δεν χαρίστηκε κάνοντας το 2-0

Στο 45’ ΓΚΟΛ. Ο Ρουμελιώτης εκτελεί κόρνερ ο Στάθης πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο παραθυράκι κάνοντας το 3-0

Στο 51’ σέντρα Σχώρη από αριστερά μπλοκάρει ο Κοκόρης

Στο 60’ σουτ Καλύβα ενστικτώδης απόκρουση του Νάκου σε κόρνερ

Στο 61’ κάθετη μπαλιά Καλύβα για τον Κατσαβό προλαβαίνει με τα πόδια ο Νάκος έξω από την μεγάλη περιοχή και διώχνει την μπάλα

Στο 63’ φάουλ Καλύβα από αριστερά μόνος του ο Παναγιωτόπουλος η κεφαλιά που κάνει ήταν αδύναμη και φεύγει πλάγιο άουτ

Στο 64’ σουτ του Κοκορώνη Γ. λίγο άουτ

Στο 68’ μπαλιά του Μωραΐτη στον Καλύβα ένα κοντρόλ σουτάρει ο Νάκος και το δοκάρι στην συνέχεια του είπαν όχι

Στο 77’ ΓΚΟΛ. Ένα λάθος στο κέντρο έφερε στην αντεπίθεση την ομάδα των ΠΑΠΑΔΑΤΩΝ ο Κοκορώνης Γ. έδωσε στον Αλπέντζο που απέναντι στον Κοκόρη θα ευστοχίσει κάνοντας το 3-1

Στο 79’ οι ΠΑΠΑΔΑΤΕΣ παραλίγο να μπουν για τα καλά στο παιχνίδι όταν ένα λάθος κοντρόλ του Κοκόρη έκλεψε ο Αλπέντζος και αφού τον απέφυγε έχασε αυτό που δεν χάνεται πλασάροντας άουτ

Στο 80’ ΓΚΟΛ. Σε αντεπίθεση η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ο Κατσαβός θα σημειώσει χατ-τρικ με πάσα του Καλύβα μέσα στην μικρή περιοχή κάνοντας το 4-1

Στο 84’ ΓΚΟΛ. Ο Ρουμελιώτης παίρνει την μπάλα από την άμυνά του διασχίζοντας όλο το γήπεδο και αφού φτάνει έξω από την μεγάλη περιοχή του Νάκου το ψηλοκρεμαστό σουτ που κάνει στέλνει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 5-1

Στο 87΄ΓΚΟΛ. Σειρά του Καλύβα να πετύχει και αυτός γκολ όταν πάλι σε αντεπίθεση από τα αριστερά και διαγώνια πλάσαρε τον Νάκο μέσα από την μεγάλη περιοχή 6-1.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Κουρνέτας Μάκης): Κοκόρης, Ρήγας (56’ Παπαδάτος), Ρουμελιώτης, Παναγιωτόπουλος, Καρβέλης, Μωραΐτης, Καλύβας, Μπαλαμπάνης (62’ Χαμοσφακίδης), Κατσαβός, Στάθης, Μαντέλος.

ΑΟ ΠΑΠΑΔΑΤΕΣ: Νάκος, Σχώρης, Αλπέντζος, Γιαννακόπουλος, Μπερερής (62’ Κοκορώνης Γ.), Χαραλάμπους, Κοκορώνης Β.(57’ Αφαλωνιάτης), Θεοδωρόπουλος Χ., Θεοδωρόπουλος Α.(72’ Μπολίκας), Φλωρόπουλος, Καραδήμας.

Πηγή: Εθνική Ηχώ