Ματσάρα με οχτώ (!) γκολ στη Ματαράγκα...

Αράκυνθος Ματαράγκας - Αναγέννηση Μεσολογγίου 4-4

Από ένα ημίχρονο μοιράστηκαν σε φάσεις και γκολ Ματαράγκα και Αναγέννηση Μεσολογγίου .

Στο Α’ ημίχρονο η Αναγέννηση μπήκε πιο δυνατά πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα της Ματαράγκας και μέχρι και το 20’ λεπτό είχε προηγηθεί με 0-3.  Ματαράγκα στο 34’ ξαναμπαίνει στο παιχνίδι μειώνοντας 1-3 .

Στο 41’ θα ξαναπάρει προβάδισμα με τρία γκολ και με χατ-τρικ του

Στάθη Αλ. κάνοντας το 1-4. Οι γηπεδούχοι στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ξαναμπήκαν στο παιχνίδι μειώνοντας 2-4. Στο Β’ ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν για τους γηπεδούχους που μπήκαν πιο δυνατά πιέζοντας την άμυνα της Αναγέννησης.

Στο 67’ η πίεση καρποφορεί και θα μειώσουν ακόμα πιο πολύ με τον Παπαδόπουλο σε 3-4. Το ματς φαινόταν ότι θα το έπαιρνε η Αναγέννηση αλλά στις καθυστερήσεις του αγώνα η Ματαράγκα με τον Μπανάκα θα ισοφαρίσει 4-4 κάτω από έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων ότι ο παίκτης ήταν σε προφανή θέση οφσάιντ.

Το φιλμ του αγώνα:

1’ σουτ του Στάθη λίγο άουτ

4’ αντεπίθεση με Μπαλαμπάνη πάσα στον Ρήγα η σέντρα που κάνει κόβεται από τον Κάλτση

8’ ΓΚΟΛ. Κόρνερ Ρουμελιώτη διώχνουν οι αμυντικοί η μπάλα πάει στον Μπαλαμπάνη σουτάρει, η μπάλα στρώνεται στον Στάθη και αυτός πλασάρει εύστοχα στον Γεωργίου

10’ ΓΚΟΛ. Απευθείας φάουλ Καλύβα αποκρούει ο Γεωργίου, η μπάλα στρώνεται στον Χαμοσφακίδη που πλασάρει στην απέναντι γωνία.

14’ ΓΚΟΛ. Μπαλαμπάνης με κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Ματαράγκας στον Στάθη Αλέξ. Μόνος απέναντι στον Γεωργίου δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-3

16’ σουτ Μπουκαρή αποκρούει σε κόρνερ ο Κοκόρης

21’ απευθείας φάουλ του Βδουκάκη λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γεωργίου

25’ έξοδος του Κοκόρη που δεν υπολογίζει σωστά την μπάλα, αλλά η γυριστή κεφαλιά του Παπαδόπουλου πέρασε άουτ

27’ ατομική προσπάθεια του Στάθη πασάρει στον  Ρήγα και το σουτ που κάνει περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

34’ ΓΚΟΛ. κόρνερ Βδουκάκη στην καρδιά της άμυνας της Αναγεννήσεως ο Μακραδήμας θα πιάσει την κεφαλιά και θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κοκόρη

40’ σέντρα Κουτσούμπα από δεξιά και προ του Παπαδόπουλου διώχνει ο Ρουμελιώτης η μπάλα στρώνεται στον Μπανάκα αλλά το σουτ που κάνει περνάει άουτ

41’ ΓΚΟΛ. Κόρνερ Καλύβα οι αμυντικοί αδρανούν η μπάλα φτάνει στον Στάθη που με κεφαλιά κάνει το 1-4 σημειώνοντας χατ-τρικ

45’+ ΓΚΟΛ. Μπαλιά στην  πλάτη της άμυνας της Αναγεννήσεως ο Παναγιωτόπουλος που κάλυπτε τον Μπανάκα κάνει την προσποίηση και πλασάρει εύκολα τον Κοκόρη για το 2-4

49’ Βολέ Γεωργίου η μπάλα σκάει μπροστά στον Παναγιωτόπουλο γκελάρει, η μπάλα φτάνει στον Παπαδόπουλο σουτάρει αμέσως αλλά ο Κοκόρης πέφτει στην γωνιά του και διώχνει σε κόρνερ.

53’ κάθετη μπαλιά Ρουμελιώτη στον Καλύβα βγαίνει ο Γεωργίου έγκαιρα και μπλοκάρει

54’ φάουλ Βδουκάκη διώχνει ο Παναγιωτόπουλος όμως η μπάλα στρώνεται στον Μπανάκα το σουτ που πιάνει εξ’ επαφής πέρασε άουτ

60’ ελεύθερο από Παναγιωτόπουλο χωρίς δύναμη η μπάλα φτάνει στον Παπαδόπουλο το κοντρόλ που κάνει σουτάρει αμέσως και ο Κοκόρης σώζει την εστία του από σίγουρο γκολ

65’ Κάθετη μπαλιά του Στάθη στον Καλύβα μόνος του το σουτ που κάνει φεύγει πλάγια άουτ

67’ ΓΚΟΛ η Ματαράγκα θα μειώσει ακόμη πιο πολύ με σουτ του Παπαδόπουλου στο ύψος του πεναλτι

78’ φάουλ Βδουκάκη η μπάλα φτάνει στοπ Μπανάκα αυτός στρώνει στον Μακραδήμα σουτάρει αλλά ο Κοκόρης πέφτει στην γωνιά του και αποκρούσει

85’ φαουλ Παπαδοπουλου απευθείας οι αμυντικοί διώχνουν σε κόρνερ εκτελεί ο Βδουκάκης κεφαλιά του Καλτσή η μπάλα σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι

90’+ ΓΚΟΛ ο Μπανάκας από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ θα ισοφαρίσει μέσα από έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων προς τον επόπτη.

Αράκυνθος Ματαράγκας: (Τάσος Σπαής) Γεωργίου, Αλεξανδρής, Μακραδήμας, Σιβρήκας, Καλτσής, Μπουκαρής, Κατσούλας (55’ Τραγουλιάς), Μητσόπουλος, Παπαδόπουλος, Βδουκάκης, Μπανάκας

Αναγέννηση Μεσολογγίου: (Μάκης Κουρνέτας) Κοκόρης, Καρβέλης, Ρουμελιώτης, Παναγιωτόπουλος, Παπουτσόπουλος (70’ Σαμαράς), Μακρής, Καλύβας, Μπαλαμπάνης, Ρήγας (57’ Κατσαβός), Στάθης, Χαμοσφακίδης (81’ Μωραΐτης)

Πηγή: Εθνική Ηχώ