Ο ψυχωμένος Ν. Θέρμιος Απόλλων λύγισε την Φλόγα

Ο Νέος Θέρμιος Απόλλων μπήκε με το δεξί στα play - off της Α΄ ΕΠΣΑ, καθώς επικράτησε στην έδρα του της Φλόγας Παλαιομάνινας με 2 - 1.
Έτσι η ομάδα του Γιώργου Γιάκου έφτασε τους 11 βαθμούς και βρίσκεται μόνη στην κορυφή, ενώ η Φλόγα έμεινε στους 7.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν μόλις στο 9ο λεπτό με εκπληκτική σέντρα - σουτ του Σάκη Κράνη. Ο Αγγέλης στο 24΄ έχασε την ευκαιρία να σκοράρει και μετά το 30ο λεπτό η Φλόγα ανέβηκε και απείλησε. Στο 37΄ ο Ράπτης έκανε χέρι σε γύρισμα του Κόκκαλη και ο Παναγιωτόπουλος υπέδειξε το πέναλτι. Ο Νάκος ήταν εύστοχος και έκανε το 1 - 1 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα στο σκορ στο 60ο λεπτό. Ο Κώστας Κοκώνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Αγγέλης με πλασέ έκανε το 2 - 1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να "κλειδώσουν" τη νίκη, όμως στη μεγαλύτερη ευκαιρία τους ο Αγγέλης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στο 74΄. Στη συνέχεια η Φλόγα προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Ανδρέα Ευθυμίου, χωρίς όμως αποτέλεσμα και ο Νέος Θέρμιος Απόλλων κράτησε το πολύτιμο "τρίποντο".
Ο Βασίλης Παναγιωτόπουλος ήταν σε όλο το παιχνίδι κοντά στις φάσεις με σωστά σφυρίγματα και έκανε μια άριστη διαιτησία όπως και οι βοηθοί του Κολοσιώνης και Καλύβας.

Το φιλμ του αγώνα.

9΄ Γκολ. Ο Κράνης με σέντρα - σουτ από αριστερά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 - 0.
12΄ Ανάποδο ψαλίδι του Κόκκαλη απέκρουσε εύκολα ο Ευθυμίου.
13΄ Σέντρα του Τόσκα κεφαλιά του Κράνη έφυγε άουτ.
17΄ Ατομική ενέργεια του Κώστα Κοκώνη που έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
24΄ Σέντρα του Τόσκα από δεξιά ο Αγγέλης αμαρκάριστος δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και ο Καραγκούνης απέκρουσε.
27΄ Πάσα του Χριστόπουλου στο Βασιλογιάννη που σούταρε και απέκρουσε ο Ευθυμίου.
27΄ Μακρινό σουτ του Τόσκα έφυγε άουτ.
33΄ Σέντρα του Βασιλογιάννη από αριστερά κεφαλιά του Χριστόπουλου έφυγε άουτ.
37΄ Κοντινό σουτ του Νάκου κόντραρε με τους φιλοξενούμενους να ζητάνε πέναλτι.
37΄ Πάσα του Δερβίση στον Κόκκαλη που κάνει το γύρισμα, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Ράπτη και ο Παναγιωτόπουλος δίνει το πέναλτι.
39΄ Γκολ. Ο Νάκος ευστοχεί στο πέναλτι και κάνει το 1 - 1.
44΄ Φάουλ του Τόσκα απέκρουσε ο Καραγκούνης.
47΄ Φάουλ του Κράνη το τείχος άνοιξε αλλά ο Καραγκούνης απέκρουσε.
60΄ Γκολ. Κόρνερ του Κώστα Κοκώνη ο Αγγέλης με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής κάνει το 2 - 1.
70΄ Κόρνερ του Κώστα Κοκώνη διώχνει με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ο Αντωνόπουλος.
71΄ Σέντρα του Καρβελά από δεξιά ο Ράπτης κάνει το σουτ και κοντράρει ο Ζαχαράκης.
74΄ Σέντρα του Κράνη από αριστερά ο Αγγέλης πιάνει την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.
77΄ Σουτ του Νάκου πέρασε άουτ.

ΝΕΟΣ ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ (Γιώργος Γιάκος): Ευθυμίου, Κοκώνης Κ., Στεργίου, Ράπτης, Κοκώνης Ε., Τζαμαλής, Τόσκα (61΄ λ.τ. Βασιλάρης), Καλοκαίρης, Αγγέλης (90΄ Κώης), Κράνης (79΄ Ψηφής), Καρβελάς.

ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ (Βασίλης Ξανθόπουλος): Καραγκούνης, Νταλαπέρας, Αντωνόπουλος, Ζαχαράκης, Ντζιμάνης, Καντάνης (78΄ Φραγκούλης), Βασιλογιάννης (65΄ Τραγουλιάς), Δερβίσης (75΄ Σωτηρόπουλος), Κόκκαλης, Νάκος, Χριστόπουλος.