Έγραψε ιστορία ο Α.Ο. Χάλκειας....Κυπελούχος Αιτωλοακαρνανίας 2015-2016.

ΑΟ ΧΑΛΚΕΙΑΣ 2

Κ20 ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1

Η ιστορία ξαναγράφεται…. όταν τα δύο χωριά είχαν ενώσει ξανά τις δυνάμεις τους παλαιότερα και ανεπίσημα βέβαια έκαναν πάλι θαύματα, έτσι και φέτος στη πρώτη χρονιά ως Α.Ο. Χάλκειας η ομάδα εκτός από την εξαιρετική της παρουσία στο φετινό πρωτάθλημα έκανε την έκπληξη και νίκησε στο τελικό κυπέλλου την Κ20 του Παναιτωλικού. Σημαντική επιτυχία διοτι αν αναλογιστεί κανείς ότι αυτή η ομάδα είναι χωρίς γήπεδο από την αρχή της σεζόν ζητιανεύοντας να κάνει προπόνηση   κατάφερε να διαφημίσει την Ναυπακτία απέναντι σε ένα σπουδαίο αντίπαλο ή αν το πούμε διαφορετικά κατάφερε να πάρει το κύπελλο απέναντι στο τρίτο στη βαθμολογία  των Κ20 της super league. Η ομάδα του Ανδρέα Καλαβριζιώτη έπαιξε με ψυχή και πέτυχε μια σπουδαία διάκριση. Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναιτωλικός προηγήθηκε νωρίς στο σκορ στο 19’ με τον Γιαννιώτη, όμως ο Αλμπάνης ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου έφερε το παιχνίδι στα ίσια δίνοντας νέο ενδιαφέρον. Στην επανάληψη το παιχνίδι δεν πρόσφερε πολλές συγκινήσεις όμως το καλύτερο για τους τυπικά γηπεδούχους ήταν για το τέλος με τον Ψυχογιό να στέλνει με απευθείας εκτέλεση φάουλ τη μπάλα στα δίκτυα. Να σημειωθεί ότι ο Αλέξης ψυχογιός μπήκε ως αλλαγή και άλλαξε ουσιαστικά το ρυθμό του αγώνα με αποκορύφωμα το  γκολ που σημιεώσε.

Δείτε σε λίγο φάσεις γκολ και δηλώσεις και περισσότερε φωτογραφίες.

Η ενδεκάδα του Παναιτωλικού

Κουσιάδης, Καράϊ, Ζίγκηρης, Σάαντο, Μάλι, Μιχάϊ, Βασιλάρης, Μαργαρίτης, Βακράκος, Μωραϊτης, Γιαννιώτης

Η ενδεκάδα του ΑΟ Χάλκειας

Γκασούκας, Μυλωνάς Χρ., Διαμαντόπουλος, Κάπο, Καζανάς, Γιαβρούτας, Καλαβριζιώτης, Κάκκος Ν., Βαλμάς, Αλμπάνης.

Το φίλμ του αγώνα:

6′ Σέντρα Καράϊ από δεξιά κανείς δεν έπιασε την κεφαλιά η μπάλα έφτασε στον Μαργαρίτη που έκανε το σουτ έξω από την περιοχή άουτ

10’ Πάσα του Μαργαρίτη στον Μωραϊτη που από πλάγια αριστερά κάνει το σουτ και μπλοκάρει εύκολα ο Γκασούκας

18′ Ο Βακράκος βγάζει τη σέντρα και ο Γιαννιώτης βγήκε στην πλάτη του Διαμαντόπουλου έκανε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα..

24′ Ο Ζίγκηρης με φάουλ φέρνει τη μπάλα στην μικρή περιοχή με τον Γκασούκα να κερδίζει φάουλ

38’Αντεπίθεση για τον Παναιτωλικό δεν είχε την αναμενόμενη κατάληξη

41’Ο Γαβρούτας εκτελεί φάουλ φέρνει τη μπάλα στην περιοχή χωρίς να ανησυζήσει την άμυνα του Παναιτωλικού

43′ Ο Βασιλάρης εκτελεί κόρνερ ο Σάντο την κεφαλιά άουτ

44′ Ο Ανδρέας Καλαβριζιώτης εκτελεί φάουλ ο Αλμπάνης πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Κουσιάδη κάνοντας το 1-1

75′ Ατομική ενέργεια Γιαννιώτη πουαπό το ύψος της περιοχής κάνει το σουτ ελάχιστα άουτ

78′ Σουτ Διαμαντόπουλου ο Κουσιάδης έδιωξε δύσκολα

88΄Φάουλ για τον Α.Ο.Χάλκειας πέρασε χωρίς κίνδυνο για την άμυνα του Παναιτωλικού

95’Ο Α.Ο.Χάλκειας στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με φάουλ του Ψυχογιού κάνει το 2-1