Νίκη για την Μικτή Παίδων επι της ΕΠΣ Ευρυτανίας με 2-0

Παίδες: ΕΠΣ Ευρυτανίας-ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας 0-2

Με το «διπλό» έφυγαν από το Καρπενήσι οι παίδες της ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας που νίκησαν την ΕΠΣ Ευρυτανίας με σκορ 0-2.
Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη (23/12) στο Δημοτικό στάδιο Καρπενησίου και ξεκίνησε στις 11 το πρωί. Ήταν στα πλαίσια της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος προεπιλογής εθνικών ομάδων στην κατηγορία των παίδων. Έγινε κάτω από ηλιοφάνεια, καλές καιρικές συνθήκες και παρουσία περίπου 50 θεατών.
Οι Ευρυτάνες του Δημήτρη Τσιγαρίδα έκαναν νέα πολύ καλή εμφάνιση και αμυνόμενοι σε όλη την διάρκεια του 80λεπτου κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί και να ηττηθούν με χαμηλό σκορ. Οι παίδες μας φέτος παρουσίασαν αρκετά καλή εικόνα και έδειξαν σε όλα τα παιχνίδια σημάδια ανάκαμψης και βελτίωσης.
Οι Αιτωλοακαρνάνες του Βασίλη Παπαθανασίου κατάφεραν να φύγουν με αγχωτική νίκη, αφού το δεύτερο τέρμα σημειώθηκε στο 80ο λεπτό με τον Χάρη Ντούλια, που είχε και δοκάρι στο 5ο λεπτό. Τον δρόμο προς την νίκη άνοιξε στο 28΄ ο κεντρικός αμυντικός Κώστας Κοταρέλος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας σε όλο το 80λεπτο και έκαναν το 4Χ4.
Η ΕΣΠΑ τερμάτισε στην 1η θέση χωρίς απώλεια και με 12 βαθμούς, ενώ η Ευρυτανία τερμάτισε 4η χωρίς πόντο.

Περίπου 50
Η αναμέτρηση των παίδων έγινε κάτω από καλές καιρικές συνθήκες για την εποχή, ηλιοφάνεια και παρουσία περίπου 50 θεατών.

Η ΕΠΣ Αιτωλοαρκαρνανίας κατέφτασε στο Καρπενήσι το απόγευμα της Τρίτης(22/12) και διανυχτέρευσε στο Hotel Leacadin.

Αλλαγή ώρας
Η ώρα έναρξης του αγώνα άλλαξε και ξεκίνησε στις 11 αντί για τις 1, που ήταν αρχικά προγραμματισμένη.

Παρουσία Προέδρων
Την αναμέτρηση παρακολούθησε ο Πρόεδρος της ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας Παναγιώτης Παπαχρήστος, μαζί με τον Πρόεδρο της ΕΠΣ Ευρυτανίας Γιώργο Παπαντζίμα.

Οι διοικητικοί
Πλην του Προέδρου της ΕΠΣ Ευρυτανίας Γιώργου Παπαντζίμας από πλευράς του Δ.Σ. των γηπεδούχων το παρών έδωσαν οι: Παναγιώτης Παπαδημητρίου, Βασίλης Κατσίκης, Νίκος Δροσίνης και Σωτήρης Διώτης. Παρών ήταν επίσης και ο υπάλληλος της ενώσεως Διονύσης Βονόρτας, αλλά και αρκετά μέλη του Δ.Σ. της ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας.

Χωρίς γκολ…χωρίς συντριβή
Οι παίδες μας ολοκλήρωσαν το φετινό πρωτάθλημα χωρίς να σκοράρουν, αλλά και χωρίς να δεχτούν κάποια βαριά ήττα.

4Χ4
Οι παίκτες του Βασίλη Παπαθανασίου έκαναν το 4Χ4 και τερμάτισαν στην 1η θέση του ομίλου με 12 πόντους. Δεν δέχτηκαν κανένα τέρμα.

Παρουσία Βλάχου
Τις δυο αναμετρήσεις των μικτών παρακολούθησε και ο τέως διαιτητής της ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας Γιώργος Βλάχος. Ο κ. Βλάχος ήταν ο οδηγός του πούλμαν της αποστολής της ΕΠΣΑ.

Α΄ Μέρος

Δραστήρια η ΕΠΣΑ
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά δραστήριοι στο πρώτο 40λεπτο, είχαν ευκαιρίες, είχαν δοκάρι και προηγήθηκαν με 0-1.

«Καλημέρα» με δοκάρι
Στο 5ο κιόλας λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι όταν ο Χάρης Ντούλιας σούταρε από καλή θέση στο δεξί κάθετο δοκάρι του Παναγιώτη Πατλιά.

Κίτρινη για καλαμίδες
Στο 23ο λεπτό ο Χάρης Ντούλιας «κιτρινίστηκε» από τον ρέφερι Βασίλη Σπυράτο, διότι δεν φορούσε τις καλαμίδες του. Μάλιστα βγήκε εκτός γηπέδου για να φορέσει επικαλαμίδες.

Προβάδισμα από Καταρέλο

Στο 28΄ οι φιλοξενούμενοι της ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας άνοιξαν το σκορ. Ο Χάρης Ντούλιας σέντραρε από αριστερά και ο προωθημένος στόπερ Κώστας Καταρέλος με σουτ στην αριστερή γωνία του Παναγιώτη Πατλιά πέτυχε το 0-1.

Οι καλύτερες φάσεις
5΄:  Ο Ντούλιας σούταρε από κοντά μέσα στην περιοχή στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πατλιά.
12΄: Σουτ του Σκιάδα απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ευρυτανίας και στην επαναφορά το κοντινό πλασέ του Κοσιαδιανού έφυγε άουτ από το δεξί δοκάρι.
21΄: Ο Ντούλιας σούταρε άουτ από το δεξί δοκάρι των γηπεδούχων.
25΄: Δυνατό σουτ του Ντόκα μέσα από την περιοχή απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Πατλιάς.
28΄: Ο Ντούλιας σέντραρε από αριστερά και ο Καταρέλος με σουτ στην αριστερή γωνία της ΕΠΣΕ έκανε το 0-1.
35΄: Πλασέ του Αγρογιάννη απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ευρυτανίας και στην συνέχεια το νέο σουτ του πρώτου έφυγε άουτ από το δεξί δοκάρι.

Β΄Μμέρος

Ίδια εικόνα
Τα ηνία του ματς και στο δεύτερο μέρος τα είχε η Αιτωλοακαρνανία που στο τελευταίο λεπτό του ματς έφτασε στο 0-2.

Συνοχή στην άμυνα
Οι παίκτες της Ευρυτανίας είχαν συνοχή στην άμυνα τους, δεν άφηναν τις θέσεις του και κατάφεραν να περιορίσουν τον αντίπαλο.

Χέρι..χωρίς κάρτα
Στο 44΄ ο ήδη «κιτρινισμένος» Χάρης Ντούλιας σταμάτησε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή της Ευρυτανίας, ωστόσο δεν τιμωρήθηκε με 2η κάρτα. Ο Ντούλιας μάλιστα ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης της ΕΠΣΑ και μετέπειτα σκόραρε το 0-2.

Έχασε 2

Ο Δημήτρης Τσιγαρίδας έχασε λόγω τραυματισμού 2 παίχτες του. Αποχώρησαν τραυματίες από το ματς ο Νίκος Τόλης στο 43΄ και στο 60΄ ο Θανάσης Τριανταφύλλου.

Ευκαιρία με Α. Τόλη

Στο 69ο λεπτό ο μέσος Αλέξανδρος Τόλης έκανε όμορφη προσπάθεια και σούταρε εκτός περιοχής λίγο πάνω από το τέρμα του Κώστα Ντιακόνου. Αυτή ήταν και η μοναδική ολοκληρωμένη τελική προσπάθεια των γηπεδούχων.

Φινάλε με 0-2

Με την συμπλήρωση του τελευταίου λεπτού της αναμέτρησης ο Χάρης Ντούλιας σκόραρε με σουτ εκτός περιοχής και διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

44΄: Πλασέ του Ντούλια πέρασε πάνω από τα δοκάρια της Ευρυτανίας
48΄: Ο Κρανιώτης πάσαρε στον Παλιάτσα Μ,. που σούταρε και ο Πατλιάς μπλόκαρε εύκολα.
49΄: Ο Ντούλιας γύρισε από τα δεξιά και το σουτ του Κρανιώτη έφυγε πάνω από την εστία των γηπεδούχων.
69΄: Όμορφη ατομική προσπάθεια του Τόλη Α. και σουτ του ίδιου εκτός περιοχής έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Ντιακόνου.
76΄: Σουτ του Σαλάπα πέρασε άουτ από τα δεξί δοκάρι της ΕΠΣΕ.
80΄: Ο Ντούλιας με σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Νικοπολίδη και διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Κίτρινες Κάρτες
Ντούλιας

Διακριθέντες
Ευρυτανία: Τόλης Α.
Αιτωλοακαρνανία: Ντούλιας, Καταρέλος, Κρανιώτης, Σαλάπας

Δηλώσεις Προπονητών

Δημήτρης Τσιγαρίδας (ΕΠΣ Ευρυτανίας): «Ανάμεσα στην Αιτωλοακαρνανία και την Ευρυτανία υπάρχει μια πολύ μεγάλη διαφορά, ότι η Αιτωλοακαρνανία έχει 120 σωματεία σε ερασιτεχνικές κατηγορίες, χωρίς να αναφέρω την ομάδα του Παναιτωλικού, η οποία αγωνίζεται στην Super League και χωρίς να αναφέρω ομάδες, οι οποίες κατά καιρούς παίζουν σε άλλες επαγγελματικές κατηγορίες.  Θα ήθελα να τονίσω ακόμη ότι έχει πάρα πολλές ακαδημίες, συν τα παιδιά πρωτάθλημα και τα πρωταθλήματα νέων που, υπάρχουν κατά την διάρκεια του χρόνου, από τα οποία ο προπονητής της ΕΠΣ πρέπει να διαλέξει ποδοσφαιριστές οποιαδήποτε ηλικίας. Από τον αριθμό των σωματείων και μόνο, αλλά και τον πληθυσμό γενικώς του νομού γίνεται αντιληπτό το πόσο δύσκολο είναι να σταθούμε απέναντι σε μια ομάδα, η οποία τους αντιπροσωπεύει. Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα για να μπορέσει η Ένωση Ευρυτανίας να στελεχώσει μια αντιπροσωπευτική ομάδα από ποδοσφαιριστές, οποιασδήποτε ηλικίας δεν είναι ούτε ο μικρός πληθυσμός ούτε η έλλειψη μεγάλου πρωταθλήματος, ούτε η έλλειψη παιδικού πρωταθλήματος, ούτε η ύπαρξη μόνο δυο ακαδημιών. Είναι η νοοτροπία των ανθρώπων, που απαξιώνουν οποιαδήποτε προσπάθεια, είναι η ανυπαρξία ενδιαφέροντος ειδικά στην προσπάθεια της ένωσης που νομίζουν ότι εάν τα παιδιά τους συμμετέχουν σε ποδοσφαιρικά δρώμενα (Θα τονίσω για 6 μόνο φορές τον χρόνο), όσο δηλαδή παίζει η ΕΠΣ Ευρυτανίας τότε δεν θα έχουν χρόνο ούτε να είναι καλοί μαθητές ή για οποιοδήποτε άλλο ενδιαφέρον αυτοί νομίζουν ότι το παιδί τους πρέπει να έχει. Σήμερα όπως και τις περισσότερες φορές, τις οποίες αγωνίστηκε η ένωση, ενώ υπάρχουν παιδιά που θα μπορούσαν να κληθούν στην ΕΠΣ προτίμησαν για μια ακόμη φορά τα παιδιά τους να μην έρθουν να αντιπροσωπεύσουν τον νομό. Σήμερα ειδικά αγωνιστήκαμε χωρίς 5 ποδοσφαιριστές που θα μπορούσαν να μας ενισχύσουν, αυτό γίνεται σε κάθε παιχνίδι με αποτέλεσμα πραγματικά η προσπάθεια των υπολοίπων παιδιών μέσα στην ομάδα να φαντάζει πάρα πολύ δύσκολη, αφού καταλαβαίνουν όλοι δεν μπορεί να υπάρξει η ανάλογη χημεία ή οτιδήποτε αυτοματοποιημένο, κίνηση μέσα στο παιχνίδι, αυτό χρειάζεται την μεγαλύτερη ομοιογένεια που μπορεί να έχει μια ομάδα. Σε κάθε παιχνίδι τα παιδιά μας δείχνουν την βελτίωση που έχουν, με το πέρασμα του χρόνου, όπως και σήμερα ενώ ήταν και σωματικά πιο δύσκολο να αντιμετωπίσουν μια ομάδα με μεγάλες σωματομετρικές διαφορές από εμάς, άρα είναι πάρα πολύ δύσκολο να πας σε ένα παιχνίδι ένας εναντίον ενός, είναι πολύ δύσκολο να ξεπεράσεις κάποιον σε ταχύτητα, σε αντοχή, στην δύναμη. Παρόλα αυτά τα παιδιά για άλλη μια φορά προσπάθησαν ομαδικά και με καλή οργάνωση μέσα στο γήπεδο, να φανούν όσο πιο ανταγωνιστικοί τους επιτρέπουν όλες οι παραπάνω συνθήκες. Τους δίνω πάνω από όλα συγχαρητήρια , το μόνο που έχω να πω είναι ότι όσο τα παιδιά μας βρίσκονται σε μικρές ηλικίες τόσο οι γονείς και οι άνθρωποι που αναλαμβάνουν την εκπαίδευση τους, όποια και αν είναι αυτή θα πρέπει να βρίσκουν τρόπο τα παιδιά μας να έχουν τις ίδιες ευκαιρίες και δυνατότητες και θα πρέπει να είναι αρωγοί σε ότι και αν διαλέγουν να κάνουν. Ελπίζω μια μέρα στην Ευρυτανία οι γονείς να μην βλέπουν το ποδόσφαιρο ή οποιοδήποτε άλλο άθλημα σαν πρόβλημα, σαν κάτι το οποίο αποτελεί τροχοπέδη για την εξέλιξη των παιδιών τους  και πραγματικά να πιστέψουν ότι ο λίγος αυτός χρόνος που τα παιδιά τους θα αφιερώσουν σε μια ομαδική προσπάθεια σε οποιοδήποτε άθλημα θα τα βοηθήσει να γίνουν πιο ανταγωνιστικοί άνθρωποι στην κοινωνία, πιο συνεργατικοί και άτομα με ψυχολογία που θα τους βοηθήσει να είναι καλύτεροι γενικώς άνθρωποι. Χρόνια πολλά σε όλους για τις ημέρες που έρχονται και Καλή Χρονιά.»

Βασίλης Παπαθανασίου (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας): « Έγινε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι, ήταν πιο ανταγωνιστικό από ότι ήταν στο πρώτο γύρο και είδα την ομάδα της Ευρυτανίας αρκετά βελτιωμένη. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στον κ. Τσιγαρίδα, φαίνεται ότι κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά και νομίζω κερδίσαμε δίκαια, είχαμε ευκαιρίες . Θεωρώ ότι δίκαια πήραμε την πρώτη θέση.»

Συνθέσεις Ομάδων

ΕΠΣ Ευρυτανίας (Δημήτρης Τσιγαρίδας): Πατλιάς(65΄ Νικοπολίδης), Τριανταφυλλόπουλος, Πατρώνης, Μπουμπουρής, Καραμπάς, Τόλης Α., Μπίκας(65΄ Δροσίνης), Τόλης Ν.(43΄ λ.τρ. Τσάρας), Τσούκας, Τριανταφύλλου(60΄ λ.τρ. Μπακατσιάς), Πεταρούδας(65΄ Κατσίκης)

ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας (Βασίλης Παπαθανασίου): Γιαννιώτας(41΄ Ντιακόνου), Παλιάτσας Ι.(41΄ Δερβίσης), Θεοτοκάτος(41΄ Χρήστου), Καταρέλος, Ντόκας(65΄ Παπαδήμας), Δημαράς, Αγρογιάννης(46΄ Παλιάτσας Μ.), Σκιάδας(60΄ Ζαρνομήτρος), Κοσαδιανός(41΄ Σαλάπας), Κρανιώτης, Ντούλιας

Διαιτητής: Βασίλης Σπυράτος (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)
1ος Βοηθός: Λάμπρος Κολοκώτσιος (ΕΠΣ Ευρυτανίας)
2ος Βοηθός: Μίλτος Ελ Ταχάν (ΕΠΣ Ευρυτανίας)

Ρεπορτάζ & Φωτογραφίες: Παναγιώτης Κολλημένος

Πηγή : EvrytaniaSport: Παίδες