Νοκ άουτ στα πέναλτι ο Αμβρακικός απο τον Αρη

Στα πέναλτι πήρε την πρόκριση ο Άρης Αιτωλικού στο Λουτρό
Ένα πραγματικό ντέρμπι που τα είχε όλα, παρακολούθησαν σήμερα το απόγευμα, όσοι βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου της ομάδας του Αμβρακικού στο Λουτρό. Ένα ματς με δύο δυνατές ομάδες που έδειξαν ότι δε βρίσκονται αδικαιολόγητα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα των ομίλων τους. Ο προπονητής του Αμβρακικού Ηρακλής Στασινός , επιτέλεσε ουσιαστικά έναν άθλο σήμερα, καθώς αγωνίστηκε 75΄λεπτά συν τις καθυστερήσεις με 10 παίχτες και μια αναγκαστική αλλαγή από το Α΄ ημίχρονο.
Ο Αμβρακικός προηγήθηκε μόλις στο 6΄ με τον Παγώνη αλλά στη συνέχεια ατύχησε καθώς ισοφαρίστηκε στο 2΄λεπτό των καθυστερήσεων του Α΄ ημιχρόνου και ένα λεπτό αργότερα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Σαλμάς. Χρειάστηκε να εκτελεστούν 9 πέναλτι για κάθε ομάδα μέχρι ο Άρης να πάρει την πρόκριση. Ο τερματοφύλακας του Λουτρού Στασινός, έπιασε δύο πέναλτι και 3 συμπαίκτες του σούταραν άουτ. Μοιραίοι παίχτες ο Γώγα, Παγώνης, Φονιάς.
Οι φάσεις του αγώνα:
6΄Σουτ του Μακρυπίδη, αποκρούει ο τερματοφύλακας, σε δεύτερο χρόνο ο Παγώνης που ακολουθεί τη φάση σουτάρει από πλάγια, γκολ, 1-0.
13΄Εκτέλεση κόρνερ ο Παγώνης γεμίζει στη μικρή περιοχή, σουτ ο Σαλμάς, Διώχνει ο τερματοφύλακας.
14΄Σουτ ο Καρέτσος, άουτ.
22΄Σουτ ο Σεραφίγγος , αποκρούει ο Στασινός.
25΄λάθος του Σαλμά, κλέβει ο Καρέτσος, φτάνει στη μικρή περιοχή μόνος με το Στασινό, σουτ, άουτ.
27΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παγώνη, αποκρούει στο οριζόντιο δοκάρι ο Κούσουλας.
36΄ Σουτ του Καραδήμα, αποκρούει ο Στασινός.
43΄ Λάθος στην άμυνα , σουτ του Καρέτσου , διώχνει πάνω στη γραμμή ο Νεφρός.
45 + 2΄Γέμισμα στη μικρή περιοχή του Στασινού, σουτ του Καρέτσου, γκολ, 1-1.
63΄Μόνος με τον τερματοφύλακα, αποκρούει ο Κούσουλας.
73΄Εξαιρετικός και πάλι ο Παγώνης από το κέντρο παίρνει τη μπάλα, φτάνει στην μικρή περιοχή, σουτ άουτ.
78΄ Κλέβει τη μπάλα από το κέντρο ο Παγώνης μπαίνει στην περιοχή, σουτ μπλοκάρει ο Κούσουλας.
80΄Σουτ του Καρέτσου, εξαιρετική απόκρουση από το Στασινό.
85΄Σουτ του Παγώνη από πλάγια, μπλοκάρει ο Κούσουλας.
97΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παγώνη από αριστερά της περιοχής του Άρη, διώχνει σε κόρνερ ο Κούσουλας.