Ίδρωσε, αλλά νίκησε ο Ομηρος..

ΟΜΗΡΟΣ 2

ΑΟ ΧΑΛΚΕΙΑΣ 1

Την νίκη με 2-1  πήρε ο Όμηρος Νεοχωρίου επί του Α.Ο. Χάλκειας στο Νεοχώρι. Το παιχνίδι είχε αρκετές φάσεις και από τις δύο πλευρές με την ομάδα του Ομήρου να ανοίγει όμως πρώτη το σκόρ στο 61’ με τον Μεταξούλη με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για οφ σάιντ. Στη συνέχεια  η ομάδα της Χάλκειας  προσπάθησε να αντιδράσει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Καλαβριζιώτη να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι  και σούτ του Κάκκου  έξω από την περιοχή να καταλήγει άουτ. Ο Όμηρος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων θα πετύχει ακόμη ένα γκολ με τον Τσιφοπανόπουλου και θα σιγουρέψει την νίκη του. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Ανδρέα Καλαβριζιώτη ήταν να μειώσουν το σκόρ σε 2-1 με κοντινή κεφαλιά του Γιαβρούτα.Λιγο πριν την έναρξη του αγώνα πραγματοποιήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Παλαίμαχου ποδοσφαιριστή του Ομήρου Παναγιώτη Κάκκου που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.

Oμηρος....Ζέρβας, Μπαλαούρας, Μπαρμπαρούσης, Αλεξόπουλος(46’ Κουτρούλης), Βαλτογιάννης, Καλύβας, Γούργαρης, Τσιφοπανόπουλος, Μεταξούλης(76’ Δημαράς), Δερβίσης, Φορτσέρας(65’ Σαμψώνας).

Α.Ο. Χάλκειας: Γκασούκας,Χατζηαντρέου(59’ Παγανιάς), Διαμαντόπουλος Α., Μυλωνάς, Γεωργίου, Κάπο, Ψυχογιός(80’ Καραπάνος), Κάκκος, Γιαβρούτας, Μάνθος(80’ Διαμαντόπουλος Ν.), Καλαβριζιώτης.

Διαιτητής του αγώνα ο κ. Καραβασίλης με βοηθούς του κ. Κασσαβέτη και Γαλανόπουλο.

Το φίλμ του αγώνα:

5’ Μακρυνό σούτ του Καλαβριζιώτη η μπάλα λίγο άουτ.

10’ Σέντρα Βαλτογιάννης κεφαλιά Μεταξούλης η μπάλα άουτ.

13’ Σουτ του Τσιφοπανόπουλου η μπάλα θα περάσει άουτ.

36’ Ο Γιαβρούτας μπαίνει  από δεξιά στη περιοχή σουτάρει η μπάλα παράλληλα στην εστία.

44’ Σούτ του Μάνθου η μπάλα  λίγο άουτ.

47’ Σέντρα ο Μπαρμπαρούσης δεν μπορεί από κοντά ο Μεταξούλης να προωθήσει τη μπάλα στα δίκτυα.

52’Εκτέλεση φαουλ του Καλύβα κεφαλιά του Φορτσερά η μπάλα λίγο έξω.

53’ Πλασέ από την μικρή περιοχή του Μεταξούλη η μπάλα λίγο άουτ.

61’Γκοοολ Κεφαλιά του Μεταξούλη η μπάλα στα δίκτυα 1-0 με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για οφ σάιντ.

71’Απευθείας κόρνερ του Καλαβριζιώτη «σκάει» στο γήπεδο και καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

87’ Σουτ του Κάκκου η μπάλα άουτ.

91’ Γκοοολ Ο Τσιφοπανόπουλος μπαίνει από αριστερά πλασάρει και κάνει το 2-0.

93’Γκοοολ Κόρνερ του Καλαβριζιώτη κεφαλιά του Γιαβρούτα από κοντά χάνει ο Ζέρβας η μπάλα στα΄δίκτυα.