Ισοπαλία (0-0) στην Καλαμάτα η ΑΕΜ, με τον Μεσσηνιακό..

.

Σε ένα κατά γενική ομολογία υποτονικό και βαρετό παιχνίδι στο γήπεδο «Σταύρος Παπαδόπουλος», ο Μεσσηνιακός πέταξε 2 πολύτιμους βαθμούς απέναντι σε ένα αξιόμαχο Μεσολόγγι που μάλιστα λίγο έλειψε να κάνει την ζημιά στο πρώτο ημίχρονο έχοντας δοκάρι σε κεφαλιά του Μεταξούλη! Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μεσολογγίου έμεινε και με 10 παίκτες με δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ντζιμάνη για φάουλ στον Αργυρόπουλο, ενώ η αφύπνιση των πρασίνων στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, δεν στάθηκε ικανή να ανατρέψει την διαφενόμενη ισοπαλία και το στείρο 0-0. Έτσι ο Μεσσηνιακός ίσως να μπλέξει πλέον από νωρίς σε περιπέτειες αφού τίποτα δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα, και από την στιγμή που είναι πολύ κοντά στην ζώνη του υποβιβασμού!  Αρκετός κόσμος στις κερκίδες του γηπέδου, μεταξύ των οποίων ο Πρόεδρος της Καλαμάτας Γιώργος Ράλλης, ο προπονητής Μίλτος Γκόφας, καθώς και αρκετοί παίκτες από την «Μαύρη Θύελλα», αλλά και άλλων Μεσσηνιακών ομάδων.

Συνθέσεις ομάδων

MΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ Κυριακόπουλος, Τσουκάλης, Δασκαλάκης, Κουρεντζής, Μπιμπίρης, Μπεγέτης, Αργυρόπουλος, Ταχματζίδης, Βιτάλι, Τσουλάκος, Χελάς.

Α.Ε. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ Ζέρβας, Αρώνης, Ανυφαντής, Λίτσος, Μπαλαούρας, Δενδρινός, Μεταξούλης, Ντζιμάνης, Καβαλάρης, Νάκος, Μιχαλόπουλος.

TO ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1ο ΛΕΠΤΟ: Ο αθηναίος ρέφερι Δραγάτης του Σ.Δ. Ανατ. Αττικής σφύριξε την έναρξη της αναμέτρησης Μεσσηνιακού-Α.Ε. Μεσολογγίου

7ο ΛΕΠΤΟ: πρώτη καλή ευκαιρία, για την καλαματιανή ομάδα με πρωταγωνιστή τον βραζιλιάνο Βιτάλι, την κεφαλιά του οποίου εξουδετέρωσε σωτήρια σε κόρνερ ο γκολκίπερ της ΑΕΜ Ζέρβας.

11ο ΛΕΠΤΟ: οι φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία του ΜΓΣ με τον Καβαλάρη ο οποίος απο καλή θέση σούταρε άουτ.

15ο ΛΕΠΤΟ: το άσφαιρο 0-0 παραμένει στον αγώνα του Μεσσηνιακού με την Α.Ε. Μεσολογγίου και το πρώτο 15λεπτο ήταν κυρίως αναγνωριστικό, παιχνίδι κέντρου, χωρίς τις μεγάλες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες.

30o ΛΕΠΤΟ: ανιαρό και άτεχνο το α΄ημίωρο στη Καλαμάτα και το 0-0 παραμένει.

34ο ΛΕΠΤΟ: οι οπαδοί του ΜΓΣ καρδιοκτύπησαν, όταν σε κεφαλιά του Μεταξούλη η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κυριακόπουλου.

45ο ΛΕΠΤΟ 0-0: ο «άρχοντας» του αγώνα σφύριξε τη λήξη του α΄ημιχρόνου που βρήκε τις δυο ομάδες Μεσσηνιακού-Α.Ε. Μεσολογγίου στο άχαρο 0-0.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46o ΛΕΠΤΟ: ξεκίνησε το β΄ημίχρονο της συνάντηση ΜΓΣ-Α.Ε. Μεσολογγίου, ενώ άσφαιρο 0-0 παραμένει….

58ο ΛΕΠΤΟ: στην επανάληψη πρώτη καλή ευκαιρία του ΜΓΣ με τον Τσουλάκο το σουτ του τελευταίου έδιωξε σε κόρνερ ο Ζέρβας.

63ο ΛΕΠΤΟ: ο τεχνικός της καλαματιανής ομάδας Δημήτρης Τσάκωνας, πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή και στη θέση του Γιάννη Χελά μπήκε ο Δήμος Νινιός.

65ο ΛΕΠΤΟ: Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα στην επανάληψη, οι δυο ομάδες εξακολουθούν να βρίσκονται στο 0-0.

68΄ΛΕΠΤΟ: ο Τσουλάκος για το ΜΓΣ βρέθηκε τετ α τετ με τον Ζέρβα, αλλά ο πορτιέρο του Μεσολογγίου κράτησε ανέπαφη την εστία του.

70ο ΛΈΠΤΟ: μεγάλη ευκαιρία για το συγκρότημα του Μεσολογγίου, αλλά το δυνατό σουτ του Νάκου εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ Κυριακόπουλος

75ο ΛΕΠΤΟ: ο Αρώνης παραχώρησε την θέση του στον ομγενή Φιλάι που αποκτήθηκε πρόσφατα απο την ΠΑΕ Ζάκυνθο

80ο ΛΕΠΤΟ: η ΑΕ Μεσολογγίου θα συνεχίσει με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Τζιμάνης για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Αργυρόπουλο

82ο ΛΕΠΤΟ: αλλαγή για το ΜΓΣ στην θέση του Ταχμαζτίδη μπήκε ο Σπανός, ενώ το 0-0 παραμένει

90ο ΛΕΠΤΟ 0-0: ΣΦΥΡΙΓΜΑ ΛΗΞΗΣ ΜΕΣΣΗΝΑΚΟΣ-ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ ΤΕΛΙΚΟ 0-0

taklin.gr

Με το... αριστερό μπήκε στο δεύτερο γύρο της Γ' εθνικής ο Μεσσηνιακός, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα με το Μεσολόγγι.

Οι καλαματιανοί ήταν μέτριοι έως κακοί στο πρώτο ημίχρονο και βελτιωμένοι στην επανάληψη, όπου μετά το 65' πίεσαν έντονα για το γκολ, αλλά η Α.Ε. Μεσολογγίου με σωστή αμυντική τακτική κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Κάτι που ήταν και το βασικό της μέλημα. Στο πρώτο ημίχρονο μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Μεταξούλη και ο Μεσσηνιακός ισοφάρισε τα.. δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τσουκάλη.

Να σημειωθεί ότι από το 80' η ΑΕΜ έπαιξε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντζιμάνη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τέλος στο ματς 0-0.

92' Κίτρινη κάρτα στον Ζέρβα, αλλά και στον Φίλαι.

91' Τρίτη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Ζέρβας στη θέση του Μιχαλόπουλου.

Συμπληρώσαμε 90 λεπτά, πάντα 0-0, με το Μεσσηνιακό να πιέζει έντονα.

87' Αλλαγή για το Μεσολόγγι ο Μπούρος στη θέση του Μεταξούλη.

Παραμένει το 0-0.

83' Αλλαγή για το Μεσσηνιακό. Ο Σπανός στη θέση του Ταχματζίδη.

80' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ντζιμάνη για φάουλ στον Αργυρόπουλο. Με 10 παίκτες θα συνεχίσουν οι φιλοξενούμενοι.

75' Ο Μεσσηνιακός προσπαθεί για το γκολ που θα του δώσει τους τρεις βαθμούς. Το 0-0 όμως παραμένει.

73' Πρώτη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Φίλαι θα πάρει τη θέση του Αρώνη.

72' Σέντρα - σουτ Τσουκάλη από δεξιά, η μπάλα παίρνει φάλτσο χτυπά στο δοκάρι και καταλήγει άουτ.

69' Ο Νάκος μπήκε μέσα στην περιοχή και παρά την πίεση του Κουρεντζή πλάσαρε, αλλά ο Μπεγέτης έκοψε σωτήρια σε κόρνερ μπροστά από τον γκολκίπερ.

66' Σουτ Ταχματζίδη από το ύψος της περιοχής, αποκρούει ο Ζέρβας σε κόρνερ.

Ο Μεσσηνιακός ψάχνει το γκολ και έχει ανεβάσει την απόδοσή του.

64' Κόρνερ Ταχματζίδη, κεφαλιά Τσουλάκου, η μπάλα λίγο άουτ από το κάθετο δοκάρι.

62΄Πρώτη αλλαγή για το Μεσσηνιακό. Ο Νινιός στη θέση του Χελά.

61' Κίτρινη κάρτα στον Ντζιμάνη.

60' O Tσουλάκος βρέθηκε σε θέση βολής, ο Λίτσος φάνηκε να τον κρατάει, αλλά ο ρέφερι έδειξε παίζετε και το κοντινό σουτ του επιθετικού του Μεσσηνιακού απέκρουσε σε κόρνερ ο Ζέρβας.

54' Κίτρινη κάρτα στον Νάκο.

Φθάσαμε στο 53' χωρίς κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες στο δεύτερο ημίχρονο.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μεσσηνιακός οφείλει να βελτιωθεί στο δεύτερο ημίχρονο αν θέλει να νικήσει, καθώς έχει μεν κατοχή μπάλας, όχι όμως ευκαιρίες.

Τελειώνει το ημίχρονο 0-0.

39' Κίτρινη κάρτα στον Κουρεντζή.

33' Κόρνερ Νάκου, κεφαλιά Μεταξούλη η μπάλα στο δοκάρι! Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να ανοίξουν το σκορ.

30' Σουτ Αρώνη από καλή θέση μπλοκάρει ο Κυριακόπουλος.

Συμπληρώσαμε  20 λεπτά. Ο Μεσσηνιακός έχει την εδαφική υπεροχή, χωρίς όμως να απειλεί.

Το ρολόι δείχνει το 12ο λεπτό και το 0-0 παραμένει. Ο Μεσσηνιακός προσπαθεί να βρει διαδρόμους για την αντίπαλη εστία με την Α.Ε. Μεσολογγίου να αμύνεται καλά μέχρι τώρα.

6' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για το Μεσσηνιακό. Ο Χελάς σέντραρε από δεξιά και με τον γκολκίπερ εκτός εστίας, ο Βιτάλι πήρε την κεφαλιά στο β' δοκάρι, αλλά ο Ζέρβας πρόλαβε και επέστρεψε και απέκρουσε σωτήρια.

3' Κίτρινη κάρτα στον Ταχματζίδη.

Πρώτο σουτ στο ματς από τον Νάκο περνά άουτ από το κάθετο δοκάρι.