... με μπροστάρη τον Θανάση Καβαλλάρη η ΑΕΜ πήρε μεγάλη πρόκριση .....

Ιστορική πρόκριση πέτυχε η Α.Ε.Μεσολογγίου , καθώς προκρίθηκε στην επόμενη φάση του νέου θεσμού του κυπέλλου Ελλάδας της Γ Εθνικής

, επικρατώντας στα πέναλτι με 3-5 επί της  Αχαικής , ύστερα από 90 λεπτά κανονικού αγώνα και 30 λεπτά παράτασης, στα οποία το σκορ ήταν στο 0-0.
Οι δύο ομάδες είχαν μεγάλη διάθεση για παιχνίδι και παίχτηκε ένα αρκετά καλό παιχνίδι, ξέροντας πολύ καλά ότι η νίκη θα έδινε και το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση του θεσμού.
Η πρόκριση της ΑΕΜ παίρνει μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστούμε ότι στο 88΄αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Δουλιώτης Ανδρέας ,και κάτω απο την εστία κάθησε ο Θανάσης Καβαλλάρης[είχαν γίνει και οι τρείς αλλαγές], πού αναδείχθηκε μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού.
Μετά απο ένα αμφίρροπο παιχνίδι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτυ.
Πέντσας Χρ.   0-1
Πρίφτης          1-1
Μπαλαούρας Κ. 1-2