Παναιτωλικός-Ολυμπιακός Βόλου-3-2

Ένας τρομερός Παναιτωλικός μπροστά στον απίθανο κόσμο του νικησε τον Ολυμπιακό Βόλου με 3-2.
Τρομερό πάθος από τους πολεμιστές του του Μ. Χάβου, που με την ώθηση της Θύρας 6 αλλά και των υπολοίπων 6.000 φιλάθλων δημιούργησαν ένα τρομερό θέαμα στο κλουβί.

Με αυτή την ομάδα αλλά και τον κόσμο δίπλα του δεν μπορεί να χαθεί η απευθείας άνοδος. Τα γκολ για τα καναρίνια τα πετύχαν οι Μπόγιοβιτς(25’) , Καμαρά(40’) και Μπακάκης(54’) ενώ μείωσε προσωρινά στο 48' ο Ανιέτε και 89' με αυτοογκολ ο  Μελισσάς .

Εξαιρετικοί οι κυανοκίτρινοι στο πρώτο μέρος που έκαναν ότι ήθελαν την ομάδα του Βόλου. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Χάβου προσπάθησε περισσότερο να κρατήσει το σκορ, με τον Ολυμπιακό να μειώνει δυο φορές.

Ευνοϊκά όλα τα υπόλοιπα αποτελέσματα για τα καναρίνια που σκαρφάλωσαν ακόμη πιο ψηλά βαθμολογικά.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ήταν πολύ καλός επιθετικά, κρατούσε τη κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να δημιουργήσει κάποια καλή ευκαιρία για γκολ. Μετά από τρεις καλές χαμένες ευκαιρίες, στο 25’ ήρθε η ώρα του Μπόγιοβιτς, που με ωραία κίνηση και διπλή προσπάθεια νίκησε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού κάνοντας το 1-0 για τον Παναιτωλικό. Ο Ολυμπιακός Βόλου συνέχιζε να παραμένει θεατής του αγώνα, χωρίς να μπορεί να αντιδράσει, ενώ ο Παναιτωλικός ασκούσε πίεση και για ένα δεύτερο τέρμα. Αυτό ήρθε στο 40’, όταν και ο Καμαρά μετά από ασσίστ του Μπελόν πλάσαρε τον Γκίτκο για το 2-0, πανηγυρίζοντας με τους Warriors το τέρμα του, βάζοντας για δεύτερη φορά φωτιά στο «κλουβί». Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να διαφέρουν πάρα πολύ μες στον αγωνιστικό χώρο.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός Βόλου ανέβασε την επίδοσή του και έκλεισε καλά τους χώρους στην άμυνα του. Ο Παναιτωλικός έχασε για μεγάλο διάστημα τη κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση. Στο 48’ ο Ανιέτε μείωσε για την ομάδα του σε 2-1, όμως ο Παναιτωλικός μετά από υποδειγματική αντεπίθεση πέτυχε το τρίτο του τέρμα με τον Μπακάκη στο 54’, μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μπελόν τη κατάλληλη στιγμή, ο Μπακάκης πέρασε και τον Γκίτκο και έκανε το 3-1. Ο Ολυμπιακός όμως μείωσε ξανά στο 89’ μετά το αυτογκόλ του Μελισσά, σε μία πολύ περίεργη φάση, με το τελικό 3-2 να μένει μέχρι το τέλος του αγώνα.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Στεφανάκος, Μπακάκης, Μελισσάς, Κούσας, Δάρλας, Σίλβα Τζούνιορ, Σφακιανάκης, Σίσιτς, Καμαρά, Μπελόν, Μπόγιοβιτς.

Ολυμπιακός Βόλου (Σάββας Παντελίδης): Γκίτκος, Παλαιόλογος, Κώστουλας, Κατσιαρός, Πετκάκης, Πινδώνης, Ολίσε, Μπρέσκα, Γιενγκά, Στογιάνοφ, Σολάκης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φωτιάδης (Καστοριάς)
ΒΟΗΘΟΙ: Καραλής (Ηπείρου), Σπανός (Αχαΐας)

Αποτελέσματα-Βαθμολογία 31η αγωνιστική!

Ευνοϊκά για τον Παναιτωλικό είναι τα αποτελέσματα της Football league. Γκέλα Εργοτέλη στην Άμφισσα. Στο κόλπο Νίκη και Καλλονή!