Πανηλειακός: Εφτασε στην πηγή και νερό δεν ήπιε... αποκλεισμός στα πέναλτι από την Παναχαϊκή

Γιώργος Κουλός πολύ καλή εμφανίση πραγματοποίησε ο νεαρός Μεσολογγίτης αμυντικός...

Πολύ κοντα στην πρόκριση έφτασε ο Πανηλειακός, αλλά ηττήθηκε στα πέναλτι με 3-4 από την Παναχαϊκή. Ο Καραμανλής σκόραρε το νικητήριο πέναλτι για τους Πατρινούς.

Αξιόμαχος ο Πανηλειακός, κυνήγησε την πρόκριση, αλλά προδόθηκε στα πέναλτι.

Πολύ κοντά στην πρόκριση έφτασε ο Πανηλειακός, αλλά ηττήθηκε στα πέναλτι με 3-4 από την Παναχαϊκή. Ο Καραμανλής σκόραρε το νικητήριο πέναλτι για τους Πατρινούς.

Το φιλμ του αγώνα:

Ο Πανηλειακός ξεκίνησε με τον Αθανασόπουλο κάτω από τα δοκάρια, τον Κουλό δεξιά, τον Σαραμαντά αριστερά, Κολοβό-Κολόκα σέντερ μπακ, Οικονομόπουλο αμυντικό χαφ, Πέτρου, Φράγκο, Σωτηρόπουλο, Κατσαρό και Σαλαπάτα.
Η Παναχαϊκή παρατάχθηκε με τον Πίτκα στο τέρμα, Σπίνουλα, Σαλαμαστράκη, Βοσκόπουλο, Κοιλιάρα, Φατιόν, Ολίσε, Ουρτάδο, Μαπούκου, Ντίνα και Μπρέσκα.

Οι Πατρινοί μπήκαν πιο δυνατά και ήλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα, ενώ ο Πανηλειακός έπαιζε έξυπνα το παιχνίδι των αντεπιθέσεων. Ωστόσο, και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στην τελική προσπάθεια, με συνέπεια να μην καταγραφεί κάποια σημαντική φάση πλην μιας σέντρας-σουτ της Παναχαϊκής από δεξιά, που δεν ανησύχησε τον Αθανασόπουλο.

Κλασικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο β' ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δοκάρι για την Παναχαϊκή σε δυνατό φάουλ που εκτέλεσε ο Μπρέσκα. Ο Σλοβάκος ήταν ο κινητήριος μοχλός των Πατρινών, ενω εκτελούσε κάθε στημένη φάση.

Η είσοδος του Βλαχόπουλου, όπως και με την Καλαμάτα, έδωσε ώθηση στον Πανηλειακό, και με πίεση ψηλά δημούργησε φάσεις εκμεταλλευόμενος λάθη της άμυνας της Παναχαϊκής.

Στο 57' χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους Πυργιώτες, καθώς ο Βλαχόπουλος βρέθηκε απέναντι από τον Πίτκα, αλλά καθυστέρησε και πλάσαρε πάνω στον γκολκίπερ των Πατρινών.

Η ευκαιρία αφύπνισε τον κόσμο και τους παίκτες, και για δέκα λεπτά η Παναχαϊκή βρέθηκε σε δύσκολη θέση αλλά δεν λύγισε. Από το 75' και μετά το ματς φαινόταν ότι οδηγείται στην παράταση, μια και ο ρυθμός του αγώνα χαμήλωσε αισθητά.

Καλύτερη η Παναχαϊκή στην παράταση

Οι Πατρινοί έδειξαν ότι έχουν περισσότερες δυνάμεις στην παράταση και κυνήγησαν τη νίκη, ενώ ο μαχητικός Πανηλειακός απείλησε μόνο στο πρώτο 15λεπτο.

Η Παναχαϊκή έχασε στα τελευταία 5 λεπτά σημαντικές ευκαιρίες, με τον Γκούρτσα να πετάει... στα σκουπίδια την μπάλα από τη μικρή περιοχή.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι τα συναισθήματα εναλάσσονταν, αφού η μία ομάδα... χάριζε τη νίκη στην άλλη με απανωτά χαμένα πέναλτι.

Το χαμένο πέναλτι του Σαλαπάτα έβαλε σε θέση οδηγού την Παναχαϊκή, ο Πανηλειακός έφερε το σκορ στα ίσα (3-3), ο Ολίσε έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς στο τελευταίο πέναλτι (απέκρουσε ο Αθανασόπουλος και μετά η μπάλα πήγε στο δοκάρι), αλλά ο Πανηλειακός δεν αξιοποίησε την ευκαιρία καθώς ξανάχασε το πέναλτι και ο Καραμανλής δεν άφησε και τη δεύτερη ευκαιρία να πάει χαμένη και ευστόχησε, χαρίζοντας την πρόκριση στην Παναχαϊκή.

Οι οπαδοί του Πανηλειακού χειροκρότησαν τους παίκτες και τον προπονητή για την προσπάθεια. Στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 1.400 άτομα, μεταξύ των οποίων και 50 περίπου φίλαθλοι της Παναχαϊκής.

Σειρά του Φράγκου

Κόκκινη κάρτα στον Φατιόν για αντικανονική συμπεριφορά.

Οπαδοι μπήκαν στο γήπεδο κ εχουμε μικρή διακοπή.

Γκολ ο Φατιον 0-1 η Παναχαϊκή

Αουτ!
Πρώτος πάει ο Σαλαπάτας

Ξεκινά η διαδικασία:
Ο κόσμος του Πανηλειακού με ιαχές «ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ» κι από τις δύο πλευρές της κερκίδας εμψυχώνει τους παίκτες!

Στη «ρουλέτα» των πέναλτι θα κριθεί το πελοποννησιακό ντέρμπι!

Τελος αγώνα. Ακολουθούν πέναλτι

Φάουλ για την Παναχαϊκή στο τελευταίο λεπτό.

Ενα λεπτό οι καθυστερήσεις

Ατομική προσπάθεια απο αριστερά εκοψε τελευταία στιγμή σε κόρνερ η άμυνα του Πανηλειακού. Πιέζει η Παναχαϊκή

119' Μεγάλη ευκαιρία χάνει η Παναχαϊκή.

118' Η μπάλα έφτασε στη μεγάλη περιοχή, αλλά δόθηκε επιθετικό φάουλ. Στο έδαφος ο Φατιόν, βγαίνει έξω για να προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες. Με 10 προσωρινά η Παναχαϊκή.

Πλάγιο τελικά.
117΄Φάουλ σε καλο σημείο για την ομάδα του Πύργου απο αριστερά.

115' Σκοράρει ο Μαπούτου, αλλά ο επόπτης έχει σηκώσει το σημαιάκι του οφσάιντ.

112' Νέο πλάγιο από δεξιά για τον Πανηλειακό, ενώ οι οπαδοί της Παναχαϊκής εκτοξεύουν κροτίδες στο ταρτάν.

110' Πλάγιο απο αριστερά για τον Πανηλειακό περνάει ανεκμετάλλευτο.

106' Τεράστια ευκαιρία για την Παναχαϊκη με σουτ του Γκούρτσα από τη μικρή περιοχή ύστερα από παράλληλα μπαλιά.

Αυξάνεται η αγωνία στο Δημοτικό Στάδιο Πύργου.  Εχει έρθει περισσότερος κόσμος κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Εναρξη β΄15λέπτου

Τέλος α' 15λέπτου παράτασης
104΄Σουτ στην κίνηση από τον Σαλαπάτα από σέντρα του Ντραγκόλοφ, πάνω στον Βοσκόπουλο η μπάλα. Για χέρι «φωνάζει» ο Πανηλειακός.

103΄Καλή ανάπτυξη των Πατρινών, αλλά οι αμυντικοί του Πανηλειακού παίζουν σωστά το τεχνητό οφσάιντ.

102' Με πάσα και ατομική ενέργεια προσπάθησε ο Χουρτάδο, αλλά η μπάλα πέρασε αουτ απο το φαλτσαριστό σουτ.

101'  Κόρνερ για την Παναχαϊκή.

99' Ασχημη τελικη πάσα από τον Βλαχόπουλο σε αντεπίθεση του Πανηλειακού. Πιέζει τώρα η Παναχαϊκή με σέντρες.

96΄ Σουτ του Βλαχόπουλου, ψηλά άουτ η μπάλα.

Ντραγκόλοφ στη θέση του Σωτηρόπουλου. Κλείνει και ο Πανηλειακός τις αλλαγές.
93' Αντεπίθεση ο Πανηλειακός. Κερδίζει πλάγιο ο Κουλός.

Βασιλαντωνόπουλος αντί Ντίνα. Κλείνει τις αλλαγές η Παναχαϊκή.

Εναρξη παράτασης.

Στο τελευταίο λεπτό ο Πανηλειακός πλησίασε στο γκολ, αλλά μετά τη σέντρα του Κουλού, το σουτ του Ζέλιου (μπήκε στη θέση του Οικονομόπουλου) από το ημικύκλιο κατέληξε ψηλά άουτ.

Τέλος αγώνα. Ακολουθεί παράταση.

90+ Ανάποδη κεφαλιά του Κολόκα, πλάγιο η μπάλα.

Κόρνερ για τον Πανηλειακό. 4 λεπτά καθυστερησεις.

Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά.

88' Αουτ η μπάλα από τον Ολίσε.

86' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Παναχαϊκή, στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Πολλοί παικτες πάνω στην μπάλα.

84' Εξω ο Μπρέσκα, μέσα ο Γκούρτσας για την Παναχαϊκή. Νέο φάουλ στο κέντρο υπέρ των Πατρινών.
83' Καλή εκτέλεση από τον Μπρέσκα, αλλά η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε άουτ.

81' Στο έδαφος ο Σπινουλας. Φάουλ από δεξιά για τους Πατρινούς.

79' Απομακρύνει σε πλάγιο ο Πίτκας βγαίνοντας από την εστία του.

Το φάουλ καταλήγει απευθείας άουτ από την εκτέλεση του Σαλαπάτα.

77' Κίτρινη στον Πέτρου για αντικανονική εκτέλεση του φάουλ
76' Κίτρινη κάρτα στον Ολίσε για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Οικονομόπουλο.

Πολύ καλή στιγμή, αλλά η κεφαλιά του Σωτηρόπουλου από το ύψος του πέναλτι πηγε ψηλά άουτ κι ενώ ο Πίτκας είχε βγει από την εστία του.
74' Κόρνερ για τον Πανηλειακό

Η φάση καταλήγει σε οφσάιντ. Στην επιθεση ο Πανηλειακός.
Το δυνατό σουτ του Μπρέσκα βρίσκει τείχος και καταλήγει κόρνερ.

70' Φάουλ για την Παναχαϊκή απο αριστερά.

64' Κίτρινη κάρτα στον Σωτηρόπουλο, που διαμαρτυρήθηκε έντονα για το επιθετικό φάουλ που του σφύριξε ο διαιτητής  σε ατομικη προσπάθεια.

62΄Τεραστια ευκαιρια για τον Πανηλειακό, με τον  Φράγκο να χάνει το κοντρόλ απέναντ από τον Πίτκα.

Κοντρόλ με το χέρι ο Σωτηρόπουλος μέσα στη μεγάλη περιοχή, σταματά η επίθεση του Πανηλειακού.

65' Πλάγιο από αριστερά για την ομάδα του Πύργου με τον Σαραμαντά, ο οποίος κερδίζει κόρνερ.

64' Κορνερ για τον Πανηλειακό, απο νέο κλέψιμο στο κέντρο.

Αλλαγη για την Παναχαϊκή, Καραμανλής αντι Σαλαμαστράκη.

61' Κίτρινη κάρτα για τον Σαραμαντά, που έκοψε επικίνδυνη αντεπίθεση της Παναχαϊκής.

Αναμπουμπούλα στο κόρνερ, αλλά δεν αξιοποιήθηκε από τον Πανηλειακό.

60΄ Πίεζει ο Πανηλειακός για το γκολ. Η πίεση απέφερε κόρνερ.

Ο Φράγκος έκλεψε την μπάλα από τον Βοσκόπουλο, πάσαρε στον Βλαχόπουλο, ο οποίος πλάσαρε απέναντι στον Πίτκα, αλλά ο Πίτκας απέκρουσε,

57' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανηλειακό σε τετ α τετ του Βλαχόπουλου!

56' Καλή προσπάθεια από τον Κουλό στα δεξιά, αλλά η σέντρα πήγε κατευθείαν άουτ.

55' Συστάσεις από τον διαιτητή λόγω κάποιων μπουκαλιών που εκτοξεύθηκαν από την εξέδρα.
53' Δεν πρόλαβε την μπάλα ο Σαλαπάτας και κατέληξε άουτ. Ξανά η Παναχαϊκή στην επίθεση, κερδίζει φάουλ στο κέντρο προς τα αριστερά.

50' Μπήκε δυνατά η Παναχαϊκή και πιέζει για το γκολ.

Πιθανόν να βρήκε την μπάλα ο Αθανασόπουλος, καθώς εκτιάχνηθε στην πορεία της μπάλας σωστά.

Τρομερό οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του Μπρέσκα!

48΄Φάουλ σε καλο σημείο για τους πατρινούς.
Εναρξη β ημιχρόνου.

Θυμίζουμε ότι ο αγώνας είναι νοκ άουτ, συνεπώς σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθούν παράταση και -αν χρειαστεί- πέναλτιΙσορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, με την Παναχαϊκή να έχει την κατοχή της μπάλας και τον Πανηλειακό να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Τέλος α΄ ημιχρόνου
45+Αντεπίθεση της Παναχαϊκής με μακρινή μπαλιά, ψυχραιμο γύρισμα του Κολόκα με το κεφάλι στον Αθανασόπουλο.

45' Κίτρινη κάρτα για τον Φατιόν για σκληρό φάουλ στο κέντρο.
΅να λεπτό οι καθυστερήσεις.

Πιέζει ο Πανηλειακός τα τελευταια δύο λεπτά, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Κακοχτυπημένο το φάουλ.

44΄ Φάουλ σε καλό σημείο για τον Πανηλειακο, μέσα δεξιά. Στην μπάλα ο Σωτηρόπουλος.

40΄Καλή στιγμή για τον Πανηλειακό. Με ωραίο συνδυασμό ο Σωτηρόπουλος μπηκε από αριστερά αλλά δεν σούταρε καλά υπό την πίεση του Βοσκόπουλου. Επιθετικό φάουλ στη συνέχεια από τον Φράγκο.

38΄Κίτρινη κάρτα για τον Οικονομόπουλο, καθώς σταμάτησε τον Μπρέσκα τραβώντας τη φανέλα, που εφευγε επικίνδυνα σε αντεπίθεση.

37' Φάουλ για τον Πανηλειακό που κατέληξε σε κορνερ από αταλο διωξιμο του ΟΛίσε. Σαλαπάτας στο κόρνερ.
36΄Πολύ καλή στιγμη για την Παναχαϊκή με σέντρα σου απο δεξια, που εδιωξε ωραία ο Αθανασόπουλος.

35΄ Κοβεται η επίθεση των Πατρινων από αριστερά, οι οποίοι κάνουν σκληρά μαρκαρίσματα.

Επεσε ο ρυθμός του αγώνα. Η Παναχαϊκή διατηρεί τον έλεγχο, αλλά ο Πανηλειακός σταδιακά ισορροπεί.

30' Κούρσα του Σαλαπάτα από αριστερά, αλλά η μπάλα κατέληξε κατευθείαν άουτ.

28' Αλλαγή για τον Πανηλειακό, μπαίνει ο Βλαχόπουλος στη θέση του Κατσαρου που αποχώρησε κουτσαίνοντας.
27' Γυριστή κεφαλιά του Μαπούκου, δεν ανησύχησε τον Αθανασόπουλο

25' Στο έδαφος ο Κολόκας, καθώς δέχθηκε την μπάλα στο πρόσωπο από σουτ του Χουρτάδο.

24΄Καλή στιγμή σε σέντρα του Σωτηρόπουλου από αριστερά για τον Πανηλειακό.

23' Οι Red Boys έχουν κερδισει κατά κράτος τη μάχη της εξέδρας απέναντι στους 35 περίπου Πατρινούς οργανωμενους οπαδούς.
Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι παίκτες του Πανηλειακού σε κοντρόλ αμυντικού της Παναχαϊκής μέσα στην περιοχή.

20' Κόρνερ για τον Πανηλειακό σε ωραία αντεπίθεση.

18' Φάουλ για την Παναχαϊκή ανάμεσα στη μεγάλη περιοχή και τη σέντρα,.

17' Φάουλ για την Παναχαϊκή,καταληγει σε οφσάιντ

14' Πλάγιο κοντά στη μεγάλη περιοχή της Παναχαϊκής για τον Πανηλειακό.

12' Καλή στιγμή πήγε να δημιουργηθεί για τον Πανηλειακό, αλλά ο Σαλαπάτας έχασε το κοντρόλ και η μπάλα κατέληξε πλάγιο άουτ.

11΄Οφσάιντ για την Παναχαϊκή, η οποία σταδιακά κερδίζει μέτρα.

10' Παχνίδι κέντρου ως τώρα, με τον Πανηλειακό να δείχνει ότι θέλει να παίξει με αντεπιθέσεις. Περίπου 1.100 άτομα βρίσκονται στις εξέδρες.

4΄  Προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση από το κόρνερ ο Πανηλειακός, αλλά τελευταία στιγμή έκοψαν την κάθετη πάσα οι αμυντικοί των Πατρινών.

3΄ Κόρνερ για την Παναχαϊκή
2' Φάουλ για την Παναχαϊκή με τον Ντινα, απομακρύνθηκε ευκολα η μπάλα.

18:02 Eναρξη του αγώνα. Διαιτητής

17:50 Σύνθεση Πανηλειακού: 62. Αθανασόπουλος, 2 Κουλός, 33 Κολόκας, 31 Σαραμαντάς, 21 Κολοβός, 20 Πέτρου, 27 Σαλαπάτας, 22 Οικονομόπουλος, 9 Φράγκος, 11 Σωτηρόπουλος, 7 Κατσαρός. Αναπληρωματικοί: 18 Μπρόκος, 3 Λούγκος, 77 Βλαχόπουλος, 17 Ζέλιος, 5 Νομικός, 10 Μήτρου, 24 Ντραγκόλοφ Προπονητής: Στέλιος Γιαννακόπουλος