Με τον μεγάλο τελικό ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Δικηγορικό Πρωτάθλημα..Πρωταθλητής ο Σόλων Αθηνών των Μεσολογγιτών Ν.Σκαρμούτσου[προπονητής] και Κ. Δημόπουλου [ποδοσφαιριστής]

Πρωταθλητής Ελλάδος για 3η συνεχόμενη χρονιά ο ΣΟΛΩΝ Αθηνών... Νίκησε με 1-0 τον ΑΡ.Μ.Α. Θεσσαλονίκης στο γήπεδο του Παναιτωλικού

Ο ΣΟΛΩΝ Αθηνών κέρδισε τον ΑΡ.Μ.Α. Θεσσαλονίκης και κατέκτησε το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα και έβδομο στη ιστορία του, πιάνοντας στην πρώτη θέση τον αντίπαλό του που μετρούσε ήδη επτά πρωταθλήματα.
Το ματς διεξήχθη στο γήπεδο του Παναιτωλικού και το παρακολούθησαν και αρκετοί φίλαθλοι που ήρθαν από Αθήνα για να ενισχύσουν την ομάδα τους.
O αγώνας ήταν αφιερωμένος στα παιδιά της ΕΛΕΠΑΠ Αγρινίου και στους ανθρώπους της, που με ξεχωριστή σεμνότητα και ανιδιοτέλεια προσφέρουν τεράστιο κοινωνικό έργο στον τόπο μας.
Ισορροπημένο παιχνίδι, πλούσιο σε φάσεις. με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα καλό ημίχρονο και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση, η χρυσή αλλαγή του Νίκου Σκαρμούτσου, Γιώργος Κριτσιώπης τέσσερα λεπτά πριν την λήξη με σουτ μέσα από την περιοχή, και με την βοήθεια της τύχης αφού η μπάλα κόντραρε σε σώματα, έδωσε το κύπελλο στην ομάδα του ΣΟΛΩΝ.
Το πρώτο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα της Αθήνας που είχε δοκάρι μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Στέφανο Τσώνη, όταν το πλασέ του κατέληξε στο κάθετο δοκάρι, ενώ και στην συνέχεια είχε την κατοχή της μπάλας, πίεζε και έχασε μοναδική ευκαιρία στο 23' με τον Ευαγγελάτο.να μην καταφέρνει να νικήσει το Ευθυμιάδη σε τετ α τέτ.
Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε οι Θεσσαλονικείς πήραν μέτρα στο γήπεδο, ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο του αγώνα, και δημιουργούσαν τις προϋποθέσεις να πετύχουν κάποιο γκολ, ισοφαρίζοντας μάλιστα και τα δοκάρια, όταν στο 73΄ο Γεωργιάδης με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μπάρτζη.
Στην ομάδα του ΣΟΛΩΝ Αθήνας αγωνίστηκαν και στα ενενήντα λεπτά δύο Αιτωλοακαρνάνες, ο Στέφανος Τσώνης και ο Κώστας Δημόπουλος.
Ροή του αγώνα:
2' Σέντρα από δεξιά του Συρίγου, ο Τσώνης μέσα από την περιοχή πιάνει συρτό σουτ με την μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά απομακρύνεται απο τους αμυντικούς
23΄ Ο Τσώνης κλέβει την μπάλα και φεύγει στη αντεπίθεση από αριστερά , μπαίνει στην περιοχή και προτιμάει να δώσει πάσα στον Ευαγγελάτο που πλασάρει αμέσως και ο Ευθυμιάδης διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ
31' Συρτό σουτ του Συρίγου μπλοκάρει ο Ευθυμιάδης
36' Σέντρα από δεξιά του Μπιλίρη, κεφαλιά του Βλαχάκη άουτ
49' Μεγάλη μπαλιά του Καραζαρίφη βρίσκει τον Γεωργιάδη που φεύγει στην αντεπίθεση, αλλά ανοίγει την μπάλα προς τα αριστερά και πλασάρει από πλάγια τον Μπάρτζη που αποκρούει και με δεύτερη προσπάθεια μπλοκάρει την μπάλα.
69΄ Γέμισμα του Καραζαρίδη στην περιοχή, πλασέ του προωθημένου Ντόβα άουτ
73' Ο Γεωργιάδης λίγα μέτρα έξω από την περιοχή εκτελεί απευθείας φάουλ με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Μπάρτζη
86' ΓΚΟΛ: Ο Λαδακάκης απο δεξιά με ωραία ενέργεια περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του και βγάζει συρτή σέντρα, στην πορεία της μπάλας ο Κριτσιώπης πιάνει το σουτ με την μπάλα να κοντράρει σε κάποιο σώμα ξεγελώντας τον Ευθυμιάδη που την βλέπει να καταλήγει στα δίχτυα του
88' Ο Γλαβίνας κάνει το γέμισμα στην περιοχή και εκεί ο Λαδακάκης στην προσπάθειά του να διώξει πιάνει απίστευτο σουτ στέλνοντας την μπάλα να περάσει δίπλα από το κάθετο δοκάρι του εμβρόντητου Μπάρτζη κόρνερ