Ο νέος είναι ωραίος[Βρουσαί] αλλά ο παλιός είναι αλλιώς![Λαγός]

Το Super Cup για δεύτερη φορά στην ιστορία του Θεσμού στον Όμηρο

ΟΜΗΡΟΣ 2
ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ 1
Το super Cup Αιτ/νιας κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία του θεσμού ο Όμηρος Νεοχωρίου. Η τυπικά γηπεδούχοι είχε σε εξαιρετική ημέρα  τον Σταύρο Λαγό που με δύο δικές του ενέργειες κατάφερε να χαρίσει το τρόπαιο στην ομάδα του. Στο παιχνίδι ο Ναυπακτιακός ξεκίνησε πιο δυνατά χάνοντας την καλύτερη του ευκαιρία μόλις στο 5′ όταν σουτ του Καραγιάννη το σταμάτησε ο Κάκκος λίγο πριν περάσει την γραμμή. Στη συνέχεια Όμηρος πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 32′ ύστερα από όμορφη προσπάθεια του Λαγού που βρήκε στην καρδία της άμυνας του Αστέρα τον Αγγέλη που με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Ανδρεόπουλο.
Στην επανάληψη οι τρεις σύντομες αλλαγές του κ. Σταύρου  έδωσαν  φρεσκάδα στον Ναυπακτιακό που πίεσε ψηλά και είχε κατοχή μπάλας αναγκάζοντας τον Όμηρο να βγαίνει σε αντεπιθέσεις  με την μόνιμη απειλή στην περιοχή του Ναυπακτιακού τον Σταύρο Λαγό. Το παιχνίδι στα ίσα έφερε ο Μάριος Βρουσάι με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή ύστερα από ωραία συνεργασία που είχε με τον Καραγιάννη. Το γκολ του Βρουσάι έστειλε τον αγώνα στην παράταση με τον Όμηρο να χάνει μοναδική ευκαιρία να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα όταν «ο κεραυνός» που εξαπέλυσε ο Γούργατρης τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι του Ανδρεόπουλου. Αυτό που δεν κατάφερε ο Γούργαρης το πέτυχε ο Λαγός στο 114′ ύστερα με ωραία εναλλαγή της μπάλας και ωραίο τελείωμα  έστειλε την μπάλα στα δίκτυα χρίζοντας την ομάδα του φαβορί για το πρώτο τίτλο. Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης βρήκε τον Όμηρο να αμύνεται μαζικά κλείνοντας τους διαδρόμους στους παίκτες του Ναυπακτιακού για να φτάσουν στην ισοφάριση.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Όμηρος : (Θεοδωσίου): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Τσιρώνης , Βαλτογιάννης, Κάκκος Τσάμης, Λαγός, Καλύβας, Σαμψώνας, Αγγελής, Καβαλιέρης.
Αναπληρ. Σεραφίγγος, Βαλτογιάννης Σ., Αλεξόπουλος, Λιαπίκος Φούντας, Χρησικός, Γούργαρης.
Ναυπακτιακός: (Σταύρου): Ανδρεόπουλος , Καζανάς, Βρουσάι Μιχ., Δημόπουλος, Θεοχάρης, Ζαχαρόπουλος, Καραγιάννης, Θανασιός, Καλαβρουζιώτης, Ανδριτσόπουλος, Βρουσάι Μαρ.
Αναπληρ. Μπράνης, Χαντζηαντρέου, Σταυρόπουλος, Πετσίνης, Σιαμάς, Ψυχογιός Κ., Αδραχτάς.
 Το φιλμ του αγώνα :
5′ Σουτ του Καραγιάννη ο Κάκκος διώχνει επάνω στη γραμμή του τέρματος του Ομήρου
18′ Σέντρα του Σαμψώνα(Όμηρος)  κεφαλιά του Λαγού η μπάλα άουτ.
24′ Σέντρα του Καλύβα (Όμηρος) στον Στ.Λαγό σε ξαφνική αντεπίθεση δεν καταφέρνει να παραβιάσει την εστία του Ναυπακτιακού.
29′ Φάουλ σε καλή θέση για τον Ναυπακτιακ Ο Καραγιάννης δεν μπορεί να απειλήσει την εστία του Ζέρβα (Όμηρος)
31′ Ο Ανδριτσόπουλος δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί το λάθος του Τσιρώνη στην άμυνα του Ομήρου και στέλνει την μπάλα άουτ.
32′  ΓΚΟΟΟΟΛ: Ο Χρήστος Αγγέλης δέχεται την πάσα από τον Λαγό μέσα από την περιοχή και δεν δυσκολεύεται να κάνει το 1-0 για την ομάδα του Νεοχωρίου.
 48′ Κεφαλιά του Στ.Λαγού (Όμηρος) άουτ.
56′  Χλιαρό σουτ του Ανδριτσόπουλου δεν ανησυχεί τον Ζέρβα (Όμηρος).
68′ Επίθεση του Ομήρου με σέντρα του Καβαλιέρη στον Λαγό ο οποίος δεν μπορεί να βρει στόχο.
73′ Κεφαλιά του Θεοχάρη (Ναυπακτιακός) μετά από εκτέλεση φάουλ του Καζανά η μπάλα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ζέρβα (Όμηρος).
 85′ ΓΚΟΟΛ για τον Ναυπακτιακό με τον Μ.Βρουσάι (σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή)….. Όμηρος – Ναυπακτιακός 1-1
 95+ Κόρνερ για τον όμηρο στην εκπνοή με το Καλύβα,απομακρύνεται η μπάλα από τους αμυντικούς του Ναυπακτιακού.
             ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: ( ΟΜΗΡΟΣ – ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚOΣ 1 – 1)
Α΄ημίχρονο παράτασης
95′ Φοβερό σουτ του Γούργαρη (Όμηρος) η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ανδρεόπουλου (Ναυπακτιακός)
104′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Όμηρο με τον Στ.Λαγό που τσίμπησε την μπάλα και με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2 – 1 για τον Όμηρο…
……………Τέλος του Α’ημιχρόνου της παράτασης………………
Β” ημίχρονο της παράτασης
111′ ο Ψυχογιός στέλνει την μπάλα άουτ έπειτα από σουτ που επιχειρεί.
114′ Ό Αλεξόπουλος μπαίνει στη θέση του Καλύβα στην τρίτη αλλάγή του Ομήρου.
115′ Γυριστό σουτ αρκετά άουτ από τον Σταυρόπουλο (Ναυπακτιακό).
116′ Κόκκινη κάρτα  στον Σαμψώνα (δεύτερη κίτρινη) έπειτα από φάουλ στον Θανασιό.Με 10 παίκτες ο Όμηρος.