Νίκη εκτός έδρας για την Αναγέννηση Αρτας ...

Η Αναγέννηση Άρτας ξεκίνησε με το δεξί την διαδικασία των μπαράζ ανόδου στην Γ΄ Εθνική κατηγορία, καθώς επιβλήθηκε με 3-1 του Αχέροντα στο Καναλάκι και βρέθηκε με την ολοκλήρωση της 1ης αγωνιστικής μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα, αφού το Σάββατο ο Όμηρος Νεοχωρίου (αντίπαλος της «Α» την Τετάρτη) έμεινε στο 0-0 με τον Αστέρα Ιτέας.

ΠΑΣ ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 1-3 τελικό

2΄ Πρώτη καλή φάση για την Αναγέννηση, ο Μπόμπορης μετά από πάσα του Χρηστογιάννη σούταρε ψηλά άουτ.
4΄ 0-1 ΓΚΟΛ!!!!!! Ανοίγει το σκορ η Αναγέννηση, ο Σταμούλης έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ άνοιξε το σκορ!!!
7΄ Σκληρό φάουλ του Μπόμπορη στον Λουκούμη, κίτρινη κάρτα για τον επιθετικό της Αναγέννησης.
12΄ Νέα ευκαιρία για την Αναγέννηση, σουτ του Χρηστογιάννη μέσα από την περιοχή μπλόκαρε ο Καραπιπέρης.
14΄ Δεύτερη κίτρινη κάρτα για την Αναγέννηση, την βλέπει ο Λέντζος.
15΄ Φάουλ του Λουκούμη από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικολάου.
18΄ Ωραία κίνηση και σουτ του Χρηστογιάννη, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Καναλακίου.
23΄ Ο Χρηστογιάννης προσπάθησε να απειλήσει με απ' ευθείας εκτέλεση κόρνερ, έδιωξε σε νέο κόρνερ ο Καραπιπέρης.
24΄ Νέα κίτρινη κάρτα, η τρίτη για την Αναγέννηση, θα την δει ο Βερλέκης.
26΄ Ο Σταμούλης βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά με προβολή έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.
29΄ Ο Χρηστογιάννης έκανε νέο σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε πολλά μέτρα άουτ.
34΄ Η Αναγέννηση ελέγχει το παιχνίδι και δεν απειλείται από τους γηπεδούχους.
38΄ 0-2 ΓΚΟΛ!!!!!!!! Δεύτερο γκολ για την Αναγέννηση. Σούτ Μπόμπορη έδιωξε ο Καραπιπέρης, ο Χρηστογιάννης από κοντά το 0-2!
43΄ Ωραία κίνηση και σουτ του Σταμούλη από πλάγια θέση, η μπάλα έφυγε πολλά μέτρα άουτ.
45΄ Μεγάλη ευκαιρία για το 0-3, τετ α τετ ο Χρηστογιάννης από πλάγια θέση, απομάκρυνε ο τερματοφύλακας.
ΗΜΧ. Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο Καναλάκι, εύκολα μπροστά με 2-0 η Αναγέννηση Άρτας!
46΄ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο γήπεδο του Καναλακίου, η Αναγέννηση θέλει να κρατήσει τη νίκη.
47΄ Ακόμη μία κίτρινη κάρτα για την Αναγέννηση, την βλέπει ο Παπαρούνης.
51΄ Πρώτη αλλαγή για τον Αχέρων, στην θέση του Παλάντζα ο Θ. Τζίμας.
52΄ Ωραίο σουτ του Λουκούμη των γηπεδούχων, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
55΄ Πρώτη κίτρινη κάρτα για την ομάδα του Καναλακίου, την βλέπει ο Κολιός.
57΄ Δεύτερη αλλαγή, στην θέση του Νόνα του Αχέρων περνάει ο Μουζάκης.
60΄ 1-2 ΓΚΟΛ! Η ομάδα του Καναλακίου μπήκε καλύτερα στο β΄ ημίχρονο, κόρνερ Λουκούμη, κεφαλιά Τσουγγάρη στο δεύτερο δοκάρι και 1-2.
65΄ Η Αναγέννηση δεν πατάει καλά στο γήπεδο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να έχουν την υπεροχή.
67΄ Φάουλ Λουκούμη από πλάγια θέση, "σε άλλο γήπεδο" ο Νικολάου, άστοχη έξοδο και η μπάλα ελάχιστα άουτ.
70΄ Η πολύ κακή μέχρι στιγμής Αναγέννηση στο β΄ μέρος, έβαλε και πάλι τον Αχέρων Καναλακίου στο παιχνίδι.
71΄ Πρώτη αλλαγή για την Αναγέννηση, στην θέση του Τάσσου ο Νικοπολίδης.
73΄ Χαρακτηριστικό είναι ότι η Αναγέννηση δεν έχει κάνει ούτε ένα σουτ στο δεύτερο ημίχρονο.
76΄ Δοκάρι για την Αναγέννηση με τον Νικοπολίδη, μετά από κεφαλιά πάσα του Λέντζου. Τεράστια ευκαιρία για το 1-3.
78΄ Κίτρινη κάρτα για τον Λουκούμη του Αχέρων Καναλακίου.
80΄ Δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, με την Αναγέννηση να έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων.
83΄ Τρίτη αλλαγή για τους γηπεδούχους, στην θέση του Στάϊκου ο Ευθυμίου.
85΄ Δεύτερη αλλαγή για την Αναγέννηση, στην θέση του Χρηστογιάννη ο Βασιλάκης.
88΄ Ολοκληρώνει τις αλλαγές της και η Αναγέννηση, στην θέση του Μπόμπορη ο Λουκάς.
89΄ 1-3 ΓΚΟΛ!!!!!!!! Πάσα μέσα στην περιοχή, ο Σταμούλης πλασάρει στην απέναντι γωνία και σημειώνει το 3-1 για την Αναγέννηση!!!
ΤΕΛΟΣ - Νίκη της Αναγέννησης με 3-1 και σε θέση οδηγού από την πρεμιέρα!!!
Οι συνθέσεις των ομάδων
Αχέρων Καναλακίου (Νίκος Βέκιος): Καραπιπέρης, Σκαμνέλος, Παλάντζας (51΄ Τζίμας Θ.), Νόνας (57΄ Μουζάκης), Παπαδόπουλος Γ., Κολιός, Λουκούμης, Τσούγκαρης, Κώστας, Παπαδόπουλος Δ., Στάϊκος (83΄ Ευθυμίου).
Αναγέννηση Άρτας (Δημήτρης Μπαλάφας): Νικολάου, Τρομπούκης, Χρηστογιάννης (85΄ Βασιλάκης), Λύτος, Παπαρούνης, Λέντζος, Γούλας, Τάσσιος (71΄ Νικοπολίδης), Βερλέκης, Σταμούλης, Μπόμπορης (88΄ Λουκάς).